menu

Deutsche Bank zapłaci 40 mln $ grzywny za manipulację w systemie routingu zleceń


Prokurator Generalny Stanu Nowy Jork ogłosił w piątek 16 grudnia, że Deutsche Bank (DB) ma zapłacić 37 mln $ kary Stanowi Nowy Jork oraz SEC (Securities and Exchange Commision), jak również 3,25 mln $ kary dla FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) w wyniku zawartego porozumienia na mocy którego DB ujawnił szczegółowe informacje dotyczące manipulowania ceną srebra oraz niezgodności w swoim systemie routingu zleceń „SuperX+”.

Deutsche Bank jest drugim co do wielkości bankiem będącym brokerem FX na rynku międzybankowym, posiadającym w roku 2015 14,54% udziału w transakcjach na tym rynku. W prowadzonym śledztwie w sprawie manipulacji na rynku cenami srebra DB zgodził się wyjawić pełne informacje na temat stosowanej przez niego praktyki zaniżania cen srebra. Dodatkowo ujawnił informacje na temat swojego systemu routingu zamówień, który przez ponad 2 lata nie działał tak jak powinien.

W prowadzonym śledztwie przez Stan Nowy Jork oraz U.S. Securities and Exchange Commission DB ujawnił, że przez dwa lata (od stycznia 2012 do lutego 2014) wprowadzał w błąd swoich klientów za pomocą fałszywych komunikatów marketingowych dotyczących ich systemu routingu zleceń SuperX+ i stosowanej w nim technologii „Dark Pool Ranking Model”. System routingu przekierowuje zlecenia klientów na różne dostępne rynki, w tym również na rynki Dark Pools („ciemne księgi – mikro rynki ukrywające zlecenia klientów przed rynkiem”). Deutsche Bank reklamował swój produkt DPRM jako narzędzie sprawdzające i oceniające rynki dark pools na podstawie ich jakości i płynności, a następnie układające na tej podstawie ranking najlepszych aktualnie rynków. Następnie system odsyłał zlecenia klientów właśnie do najlepiej ocenionych przez system rynków, gwarantując klientom najlepsze warunki transakcji.

W rzeczywistości sytuacja wyglądała następująco:

  • Od stycznia 2012 roku do lutego 2013 roku DB używał rankingu ułożonego w grudniu 2011 roku.
  • 19 lutego 2013 roku DB próbował zaktualizować ranking po raz pierwszy, jednak udało mu się to zrobić jedynie dla niektórych rynków obecnych w zestawieniu.
  • Zaraz po tym wydarzeniu mechanizm DPRM znów przestał działać, a bank nie zareagowało aż do lutego 2014 roku.

Co ciekawe w lutym 2013 roku, gdy DB próbował zaktualizować ranking ciemnych książek ich własny rynek trafił na koniec rankingu, przez co nie otrzymywał zbyt wiele zleceń. Podejrzewając, że był to błąd obliczeniowy ich narzędzia, bank postanowił zmienić ranking ręcznie, przesuwając własny dark pool na początek kolejki. Późniejsze dechodzenie prokuratorskie potwierdziło jednak, że pozycja w rankingu wynikała z błędów obliczeniowych DPRM.

Przez cały okres trwania usterki bank nie poinformował swoich klientów o zaistniałym problemie. Od 1 stycznia 2012 do 28 lutego 2014 SuperX+ obsłużył 1,39 miliarda transakcji reprezantujących w przybliżeniu 1,78 bilionów akcji.

Porozumienie pomiędzy stronami możemy znaleźć porozumienie. Warto dodać że całe dochodzenie jest powiązane z manipulowaniem cenami srebra przez największe banki (m.in. DB, UBS, HSBC). W chwili obecnej śledztwo dotyczy aż 8 banków. Tutaj możemy znaleźć m.in. rozmowy traderów pracujących dla banków, którzy umawiali się na zbijanie cen srebra.

Więcej informacji: http://financefeeds.com/breaking-worlds-second-largest-fx-interbank-dealer-deutsche-bank-ordered-pay-37-million-fine-dark-pool-order-routing/Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

XTB wycofuje się z Turcji i celuje w Afryce i Azji

XTB rezygnuje z Turcji i obiera afrykańsko-azjatycki kierunek

Polski dom maklerski X-Trade Brokers ogłosił, że na stałe wycofuje się z rynku tureckiego, który staje ...
Czytaj dalej
Kolejne webinarium od XTB

Świat na krawędzi wojny handlowej – webinarium od XTB

Jeden z najpopularniejszych polskich brokerów, XTB, w środę 25 kwietnia 2018 r. o godz. 19:00 ...
Czytaj dalej
Wyniki polskich inwestorów - Q1 2018

Brokerzy zaprezentowali wyniki swoich klientów za Q1 2018

Polskie domy maklerskie działające na rynkach OTC od III kwartału 2016 roku są zoobligowanE do ...
Czytaj dalej
Admiral Markets rozszerza swoją ofertę

Nowy rodzaj kont od Admiral Markets

Międzynarodowy broker Admiral Markets ogłosił wprowadzenie nowego typu kont Admiral.Invest na swoją platformę opartą o ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę