menu

Strona Główna > Newsy > 114 mln USD nagrody dla informatora SEC

114 mln USD nagrody dla informatora SEC


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) poinformowała o przyznaniu rekordowej nagrody dla informatora, który przekazał informacje i przyczynił się do skutecznego postępowania kontrolnego. Wartość nagrody wyniosła aż 114 mln USD. Wcześniejszy rekord ustanowiony w czerwcu bieżącego roku wynosił 50 mln USD.

Dzisiejsza rekordowa nagroda jest świadectwem zaangażowania Komisji w nagradzanie informatorów, którzy dostarczają agencji informacji wysokiej jakości. Osoby zgłaszające nieprawidłowości wnoszą istotny wkład w egzekwowanie przepisów dotyczących papierów wartościowych, a my staramy się jak najszybciej i jak najskuteczniej przekazywać coraz więcej pieniędzy na nagrody powiedział prezes SEC Jay Clayton.

Na temat przyznania rekordowo wysokiej nagrody wypowiedziała się również Jane Norberg która zajmuje stanowisko dyrektora Biura ds. Informatorów SEC. W jej opinii działania nagrodzonego informatora były niezwykłe. Norberg przyznała, że w pierwszej kolejności informator wielokrotnie zgłaszał problemy wewnątrz firmy, a później, mimo trudności osobistych i zawodowych, poinformował SEC oraz inną agencję o nieprawidłowościach. Ponadto na bieżąco udzielał istotnej pomocy, która okazała się kluczowa dla powodzenia działań.

SEC nagrodziła już 108 osób

Dotychczas amerykański regulator wypłacił nagrody o łącznej wartości ponad 676 mln USD. Trafiły one do 108 osób. SEC wdrożyła swój program nagradzania informatorów w 2012 roku. Środki w ramach programu są wypłacane ze specjalnego funduszu ochrony inwestorów założonego przez amerykański Kongres.

Aby uzyskać nagrodę, informator musi dobrowolnie dostarczyć SEC wiarygodne informacje prowadzące do skutecznego wyegzekwowania prawa. Wysokość nagrody wynosi od 10% do 30% sumy środków odzyskanych przez SEC, jeśli wysokość kary przekracza 1 mln USD. Zgodnie z ustawą Dodda-Franka, amerykański regulator musi chronić tożsamość informatorów i w żadnym wypadku nie może ujawniać jakichkolwiek danych na ich temat.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Sprzedaż detaliczna w UK - nowe dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w UK – nowe dane makroekonomiczne

W piątek 21 stycznia o 8:00 opublikowano dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ...
Czytaj dalej
USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
uokik ostrzega przed reklamami ryzykownych inwestycji, które reklamują fałszywe materiały z celebrytami

UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kolejne kary na twórców i promotorów systemów inwestycyjnych ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę