menu

Strona Główna > Newsy > 114 mln USD nagrody dla informatora SEC

114 mln USD nagrody dla informatora SEC


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) poinformowała o przyznaniu rekordowej nagrody dla informatora, który przekazał informacje i przyczynił się do skutecznego postępowania kontrolnego. Wartość nagrody wyniosła aż 114 mln USD. Wcześniejszy rekord ustanowiony w czerwcu bieżącego roku wynosił 50 mln USD.

Dzisiejsza rekordowa nagroda jest świadectwem zaangażowania Komisji w nagradzanie informatorów, którzy dostarczają agencji informacji wysokiej jakości. Osoby zgłaszające nieprawidłowości wnoszą istotny wkład w egzekwowanie przepisów dotyczących papierów wartościowych, a my staramy się jak najszybciej i jak najskuteczniej przekazywać coraz więcej pieniędzy na nagrody powiedział prezes SEC Jay Clayton.

Na temat przyznania rekordowo wysokiej nagrody wypowiedziała się również Jane Norberg która zajmuje stanowisko dyrektora Biura ds. Informatorów SEC. W jej opinii działania nagrodzonego informatora były niezwykłe. Norberg przyznała, że w pierwszej kolejności informator wielokrotnie zgłaszał problemy wewnątrz firmy, a później, mimo trudności osobistych i zawodowych, poinformował SEC oraz inną agencję o nieprawidłowościach. Ponadto na bieżąco udzielał istotnej pomocy, która okazała się kluczowa dla powodzenia działań.

SEC nagrodziła już 108 osób

Dotychczas amerykański regulator wypłacił nagrody o łącznej wartości ponad 676 mln USD. Trafiły one do 108 osób. SEC wdrożyła swój program nagradzania informatorów w 2012 roku. Środki w ramach programu są wypłacane ze specjalnego funduszu ochrony inwestorów założonego przez amerykański Kongres.

Aby uzyskać nagrodę, informator musi dobrowolnie dostarczyć SEC wiarygodne informacje prowadzące do skutecznego wyegzekwowania prawa. Wysokość nagrody wynosi od 10% do 30% sumy środków odzyskanych przez SEC, jeśli wysokość kary przekracza 1 mln USD. Zgodnie z ustawą Dodda-Franka, amerykański regulator musi chronić tożsamość informatorów i w żadnym wypadku nie może ujawniać jakichkolwiek danych na ich temat.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę