menu

Strona Główna > Newsy > ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) zauważyła niepokojącą tendencję wykorzystywania mediów społecznościowych do koordynowania działań typu „pump and dump” na akcjach spółek notowanych na giełdzie. Według ASIC może to być równoznaczne z manipulacją rynkową naruszającą przepisy Corporations Act 2001.

Działalność typu „pump and dump” ma miejsce, gdy osoba kupuje akcje spółki i rozpoczyna zorganizowane działania mające na celu podniesienie (lub „napompowanie”) ceny akcji. Robi to, wykorzystując media społecznościowe i fora internetowe, aby wywołać duże zainteresowanie akcjami lub rozpowszechniać fałszywe wiadomości o spółce. Następnie sprzedaje swoje akcje i osiąga zyski, a inni akcjonariusze ponoszą straty, ponieważ cena akcji spada.

Wysokie kary za manipulacje rynkowe

W ostatnim czasie ASIC zaobserwował rażące próby pompowania cen akcji z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Zdarza się nawet, że organizatorzy zapowiadają wzrost ceny do określonego poziomu i możliwość osiągnięcia konkretnych zysków. W niektórych przypadkach posty na forach społecznościowych mogą wprowadzać użytkowników w błąd, sugerując, że dana działalność jest legalna.

Jeśli inwestor zdecyduje się na zakup akcji w ramach jednej z takich kampanii, może stać się jej ofiarą. Osoby stojące za kampanią mogą zacząć sprzedawać akcje i realizować zyski, zanim osiągną one cenę docelową. ASIC przypomina, że manipulacje rynkowe są nielegalne. Grozi za to grzywna w wysokości ponad 1 mln USD oraz kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ASIC zachęca do zgłaszania nieprawidłowości

Uczestnicy powinni zwracać uwagę na grupy klientów, którzy obracają tymi samymi akcjami, w taki sam sposób i w tym samym czasie. Mogli oni otwierać rachunki w podobnym czasie, być polecani przez tę samą osobę, posiadać te same dane kontaktowe lub dokonywać transferów środków między sobą.

ASIC oczekuje od uczestników takich programów niezwłocznego zgłaszania podejrzanych działań. Inwestorzy i konsumenci są również zachęcani do zgłaszania niewłaściwych zachowań do ASIC.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę