menu

Strona Główna > Newsy > EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu

EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu


Według zapewnień Europejskiego Banku Centralnego (EBC), rekordowa inflacja w strefie euro zacznie spowalniać w przyszłym miesiącu. Wszystkie sygnały wskazują jednak, że w najlepszym wypadku ceny utrzymają się na obecnym, wysokim poziomie. 

Strefa euro stoi w obliczu najwyższej inflacji w swojej historii. Ceny w Niemczech i Hiszpanii rosną w najszybszym tempie od 30 lat. Europejski Bank Centralny uspokaja, że szczyt drożyzny nastąpił w listopadzie i wkrótce nadejdzie spowolnienie inflacji. Wychodząc z tego założenia, urzędnicy EBC twierdzą, że nie ma potrzeby podejmować dodatkowych środków mających służyć ograniczeniu wzrostu cen. Czy jednak ich prognozy się sprawdzą?

Wysoka inflacja w strefie euro

Analitycy, z którymi rozmawiał Bloomberg, szacują że inflacja w UE, osiągnęła w listopadzie 4,5%. Oznaczałoby to najszybszy wzrost cen od czasu wprowadzenia euro. Inflacja w Niemczech, będących największą unijną gospodarką, osiągnęła w listopadzie 5,2%. Stanowi to najwyższy poziom od 29 lat. Sytuacja wygląda podobnie w pozostałych krajach strefy euro. W Hiszpanii inflacja przyspieszyła z 5,4%, notowanych w październiku, do 5,8% w listopadzie, pobijając rekord z 1992 roku.

Mimo to urzędnicy EBC nie chcą interweniować. Wiele państw UE (np. Włochy) nie podniosło się jeszcze po pierwszym kryzysie z 2020 roku. Sytuacja, w której znalazła się instytucja jest bardzo skomplikowana. Urzędnicy nie chcą podnosić cen kredytów, żeby nie uderzyć w słabsze gospodarki, podczas gdy te silniejsze patrzą z niepokojem na coraz większy wzrost cen. Twierdzenia EBC, wg. których inflacja wyhamuje w grudniu, są zaś tylko zaklinaniem rzeczywistości.

Nadchodzi zima

Wraz z nadejściem zimy w Europie, kryzys energetyczny, któremu zawdzięczamy w dużym stopniu obecny wzrost cen, tylko się pogłębi. Jak uważa Financial Times niedobór gazu będzie miał poważniejsze skutki społeczne i polityczne niż tylko wyższe ceny energii i paliw. Jest on bowiem niezbędny do produkcji nawozów. Jeżeli ich ceny wzrosną, droższa stanie się także żywność.

Osobną kwestię stanowią nadszarpnięte łańcuchy dostaw i wąskie gardła w transporcie morskim oraz niedobory surowców i produktów. Rzadkość niektórych komponentów (m.in. półprzewodników) umożliwia sprzedawcom dowolne zwiększanie cen, z czego chętnie korzystają. W związku z tym, Unia Europejska nie może raczej liczyć na to, że inflacja spowolni sama z siebie w grudniu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
do kwon terra

SEC domaga się 5,3 miliarda dolarów od Terraform Labs

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła wniosek o odzyskanie ponad 5 miliardów dolarów ...
inwestowanie indeksowe

„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” – książka Tomasza Miziołka

Zapraszamy Cię do zapoznania się z nową książką Tomasza Miziołka pt. „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe ...
Przewiń na górę