menu

Strona Główna > Newsy > EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu

EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu


Według zapewnień Europejskiego Banku Centralnego (EBC), rekordowa inflacja w strefie euro zacznie spowalniać w przyszłym miesiącu. Wszystkie sygnały wskazują jednak, że w najlepszym wypadku ceny utrzymają się na obecnym, wysokim poziomie. 

Strefa euro stoi w obliczu najwyższej inflacji w swojej historii. Ceny w Niemczech i Hiszpanii rosną w najszybszym tempie od 30 lat. Europejski Bank Centralny uspokaja, że szczyt drożyzny nastąpił w listopadzie i wkrótce nadejdzie spowolnienie inflacji. Wychodząc z tego założenia, urzędnicy EBC twierdzą, że nie ma potrzeby podejmować dodatkowych środków mających służyć ograniczeniu wzrostu cen. Czy jednak ich prognozy się sprawdzą?

Wysoka inflacja w strefie euro

Analitycy, z którymi rozmawiał Bloomberg, szacują że inflacja w UE, osiągnęła w listopadzie 4,5%. Oznaczałoby to najszybszy wzrost cen od czasu wprowadzenia euro. Inflacja w Niemczech, będących największą unijną gospodarką, osiągnęła w listopadzie 5,2%. Stanowi to najwyższy poziom od 29 lat. Sytuacja wygląda podobnie w pozostałych krajach strefy euro. W Hiszpanii inflacja przyspieszyła z 5,4%, notowanych w październiku, do 5,8% w listopadzie, pobijając rekord z 1992 roku.

Mimo to urzędnicy EBC nie chcą interweniować. Wiele państw UE (np. Włochy) nie podniosło się jeszcze po pierwszym kryzysie z 2020 roku. Sytuacja, w której znalazła się instytucja jest bardzo skomplikowana. Urzędnicy nie chcą podnosić cen kredytów, żeby nie uderzyć w słabsze gospodarki, podczas gdy te silniejsze patrzą z niepokojem na coraz większy wzrost cen. Twierdzenia EBC, wg. których inflacja wyhamuje w grudniu, są zaś tylko zaklinaniem rzeczywistości.

Nadchodzi zima

Wraz z nadejściem zimy w Europie, kryzys energetyczny, któremu zawdzięczamy w dużym stopniu obecny wzrost cen, tylko się pogłębi. Jak uważa Financial Times niedobór gazu będzie miał poważniejsze skutki społeczne i polityczne niż tylko wyższe ceny energii i paliw. Jest on bowiem niezbędny do produkcji nawozów. Jeżeli ich ceny wzrosną, droższa stanie się także żywność.

Osobną kwestię stanowią nadszarpnięte łańcuchy dostaw i wąskie gardła w transporcie morskim oraz niedobory surowców i produktów. Rzadkość niektórych komponentów (m.in. półprzewodników) umożliwia sprzedawcom dowolne zwiększanie cen, z czego chętnie korzystają. W związku z tym, Unia Europejska nie może raczej liczyć na to, że inflacja spowolni sama z siebie w grudniu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę