menu

Strona Główna > Newsy > EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu

EBC zapewnia, że inflacja spowolni w przyszłym miesiącu


Według zapewnień Europejskiego Banku Centralnego (EBC), rekordowa inflacja w strefie euro zacznie spowalniać w przyszłym miesiącu. Wszystkie sygnały wskazują jednak, że w najlepszym wypadku ceny utrzymają się na obecnym, wysokim poziomie. 

Strefa euro stoi w obliczu najwyższej inflacji w swojej historii. Ceny w Niemczech i Hiszpanii rosną w najszybszym tempie od 30 lat. Europejski Bank Centralny uspokaja, że szczyt drożyzny nastąpił w listopadzie i wkrótce nadejdzie spowolnienie inflacji. Wychodząc z tego założenia, urzędnicy EBC twierdzą, że nie ma potrzeby podejmować dodatkowych środków mających służyć ograniczeniu wzrostu cen. Czy jednak ich prognozy się sprawdzą?

Wysoka inflacja w strefie euro

Analitycy, z którymi rozmawiał Bloomberg, szacują że inflacja w UE, osiągnęła w listopadzie 4,5%. Oznaczałoby to najszybszy wzrost cen od czasu wprowadzenia euro. Inflacja w Niemczech, będących największą unijną gospodarką, osiągnęła w listopadzie 5,2%. Stanowi to najwyższy poziom od 29 lat. Sytuacja wygląda podobnie w pozostałych krajach strefy euro. W Hiszpanii inflacja przyspieszyła z 5,4%, notowanych w październiku, do 5,8% w listopadzie, pobijając rekord z 1992 roku.

Mimo to urzędnicy EBC nie chcą interweniować. Wiele państw UE (np. Włochy) nie podniosło się jeszcze po pierwszym kryzysie z 2020 roku. Sytuacja, w której znalazła się instytucja jest bardzo skomplikowana. Urzędnicy nie chcą podnosić cen kredytów, żeby nie uderzyć w słabsze gospodarki, podczas gdy te silniejsze patrzą z niepokojem na coraz większy wzrost cen. Twierdzenia EBC, wg. których inflacja wyhamuje w grudniu, są zaś tylko zaklinaniem rzeczywistości.

Nadchodzi zima

Wraz z nadejściem zimy w Europie, kryzys energetyczny, któremu zawdzięczamy w dużym stopniu obecny wzrost cen, tylko się pogłębi. Jak uważa Financial Times niedobór gazu będzie miał poważniejsze skutki społeczne i polityczne niż tylko wyższe ceny energii i paliw. Jest on bowiem niezbędny do produkcji nawozów. Jeżeli ich ceny wzrosną, droższa stanie się także żywność.

Osobną kwestię stanowią nadszarpnięte łańcuchy dostaw i wąskie gardła w transporcie morskim oraz niedobory surowców i produktów. Rzadkość niektórych komponentów (m.in. półprzewodników) umożliwia sprzedawcom dowolne zwiększanie cen, z czego chętnie korzystają. W związku z tym, Unia Europejska nie może raczej liczyć na to, że inflacja spowolni sama z siebie w grudniu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę