menu

Strona Główna > Newsy > ESMA popiera holenderskiego regulatora ws. certyfikatów Turbo

ESMA popiera holenderskiego regulatora ws. certyfikatów Turbo


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał we wtorek opinię popierającą propozycję holenderskiego regulatora rynków finansowych, aby nałożyć ograniczenia na sprzedaż detaliczną certyfikatów Turbo, które są szeroko stosowanym instrumentem inwestycyjnym na niektórych rynkach europejskich. O szczegółach decyzji holenderskiego regulatora pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Certyfikaty Turbo pod wieloma względami są podobne do kontraktów CFD: oba są produktami inwestycyjnymi wykorzystującymi dźwignię finansową. Certyfikaty Turbo mają jednak wbudowane ograniczenie strat (stop loss), a pozycje są automatycznie zamykane po osiągnięciu z góry ustalonego poziomu cenowego. Kontrakty CFD bardziej przypominają kontrakty futures, natomiast certyfikaty Turbo są bliższe opcjom, gdzie strata jest skutecznie ograniczona.

– Podjęte środki dotyczą certyfikatów Turbo, które są produktami lewarowanymi wysokiego ryzyka. Z ich pomocą inwestorzy spekulują, że ceny aktywów bazowych, takich jak akcje, indeks lub waluta, wzrosną lub spadną. W opinii ESMA zaproponowane działania są uzasadnione i proporcjonalne – stwierdził europejski regulator.

Organy regulacyjne chcą chronić inwestorów

Holenderski Urząd ds. rynków finansowych (AFM) wyraził wcześniej obawy, że inwestorzy detaliczni są nieskutecznie chronieni przed tymi instrumentami pochodnymi. Regulator powołał się na wyniki ankiety, które wykazały, że 68% inwestorów detalicznych korzystających z certyfikatów Turbo traci swoje pieniądze, a średnia strata wynosi 2680 EUR.

Propozycja ograniczenia marketingu, dystrybucji i sprzedaży tych instrumentów przyniosłaby korzyści inwestorom detalicznym. Regulator zaproponował ograniczenie dźwigni finansowej, obowiązkowe wyświetlanie ostrzeżeń o ryzyku handlowym oraz zakaz bonusów handlowych. Certyfikaty Turbo nie są tak popularne jak kontrakty CFD, jednak mają znaczący zasięg na rynkach holenderskim, niemieckim, belgijskim i austriackim.

ESMA zachęciła wszystkie właściwe organy krajowe (NCA) do monitorowania certyfikatów Turbo na swoich rynkach i oceny ryzyka związanego z tymi instrumentami dla inwestorów detalicznych. Propozycja holenderskiego regulatora, aby ograniczyć certyfikaty Turbo pojawiła się po tym, jak na polecenie ESMA nałożył on podobne ograniczenia na kontrakty CFD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę