menu

Strona Główna > Newsy > Mnuchin ostrzega, że analitycy rynku znów mogą się mylić

Mnuchin ostrzega, że analitycy rynku znów mogą się mylić


Były sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że obserwatorzy rynku, którzy byli zbyt optymistyczni w odniesieniu do zagrożeń dla gospodarki rok temu, są teraz zbyt negatywnie nastawieni w odniesieniu do zagrożeń związanych z inflacją i zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

Przemawiając podczas konferencji w Rijadzie, Mnuchin przewidywał znaczne spowolnienie w Chinach i recesję w USA, ale podkreślił, że spodziewa się, iż inflacja znajdzie się pod kontrolą dzięki częściowo wyższym stopom procentowym w USA.

Fed jest jednym z czołowych banków centralnych, które zacieśniają politykę pieniężną w obliczu największych od dziesięcioleci wstrząsów inflacyjnych. Istnieją jednak obawy, że działania zmierzające do schłodzenia inflacji mogą spowodować jeszcze większe szkody, ponieważ wyższe stopy spowalniają działalność gospodarczą i szkodzą gospodarce.

W USA bank centralny od marca pięciokrotnie podnosił stopę procentową, ostatnio do poziomu 3%-3,25% we wrześniu. Specjaliści zakładają nawet, że szczyt podwyżek przypadnie na pierwszą połowę 2023 roku i może wynieść nawet 5%.

– Ludzie przeceniają działania Fed, tak jak wcześniej ich nie doceniali – powiedział Mnuchin, który jest obecnie partnerem zarządzającym firmy Liverty Strategic Capital, prognozując szczytowy poziom 4,5% w rentowności 10-letnich papierów skarbowych.

Fed ostrożniejszy od części analityków

Prognozy Fed opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że urzędnicy spodziewają się wzrostu stóp do 4,4% w tym roku i 4,6% w 2023, co sugeruje, że tempo podwyżek spadnie do 50 punktów bazowych w grudniu, a następnie zmniejszy się do 25 punktów bazowych na początku przyszłego roku.

Mnuchin, którego firma pozyskała inwestycje od Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, powiedział, że większe zagrożenie dla przyszłości stanowi geopolityka, a nie ekonomia.

Dodał również, że z powodu problemów z dostawami energii związanych z inwazją Rosji na Ukrainę, Europa będzie potrzebowała więcej czasu, aby wyjść z recesji niż USA. Mnuchin zauważył też, że USA i Chiny muszą „wymyślić, w jaki sposób współistnieć i komunikować się”, aby nie uniknąć dalszych zagrożeń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę