menu

Oficjalnie: Malta reguluje branżę kryptowalut


Rząd Malty opublikował trzy nowe projekty ustaw, które mają tworzyć ramy regulacyjne dla kryptowalut. Mianowicie chodzi o: Ustawa o Wirtualnych Aktywach Finansowych (the Virtual Financial Assets Bill) , Ustawa o Innowacji Cyfrowej na Malcie (the Malta Digital Innovation Bill) oraz Ustawa o Projektach i Usługach w Zakresie Innowacyjnych Technologii ( Innovative Technology Arrangements and Services Bill).

Malta już od jakiegoś czasu kojarzy się jako jurysdykcja przyjazna kryptowalutom. Jakiś czas temu przyciągnęła do siebie polskiego BitBaya oraz największą giełdę tego typu, Binance. Z tej racji jest najbardziej obciążonym obszarem na świecie pod względem przetwarzanych wolumenów transakcji kryptowalutowych.

Koniec z oszustwami opartymi o ICO na Malcie

Ustawa dotycząca wirtualnych aktywów finansowych reguluje nowo-powstałe i już istniejące ICO. Stwierdza, że ​​kampania pozyskiwania funduszy nie będzie ważna, dopóki firma nie opublikuje białej księgi (ang. white paper) i nie określi wymagań związanych z tym dokumentem. Biała księga to dokument, który wyjaśnia podstawy technologiczne projektu i nakreśla biznes-plan. Ustawa mówi, że takie dokumenty muszą zawierać, między innymi:

1. Opis „przyczyn rozpoczęcia ICO”
2. Szczegółowy opis oferowanej technologii i jej korzyści
3. Szczegółowy opis rozwoju/skalowalności projektu
4. Możliwe zagrożenia i plany zmniejszenia tego ryzyka
5. Szczegółowy opis wirtualnego zasobu – charakterystyka, funkcja
6. Metody płatności

Istnieje w sumie około 26 takich punktów, a sekcja metod płatności jest podzielona na kolejne 12 podsekcji. Wymagane jest również, aby historia finansowa emitenta została upubliczniona. Dodatkowo wszystkie już istniejące białe księgi muszą być zaktualizowane i dostosowane do nowych wymogów.

Osobny organ dla branży krypto

Ustawa o Innowacji na Malcie dotyczy powołania organu właściwego dla branży. Maltański Urząd ds. Innowacji będzie miał za zadanie promowanie interesów przemysłu blockchain dla rządu i egzekwowanie decyzji władz w tym zakresie. Dokładniej określono to następująco:

Organ będzie dążył do promowania rozwoju innowacyjnej technologii w jak najszerszym zakresie i do jak największej liczby zastosowań, tak aby osiągnąć korzyści w jak największej liczbie sektorów gospodarczych i społecznych, w tym, ale nie wyłącznie, do usług finansowych, zdrowia i edukacji, organizacji wolontariackich, administracji publicznej i transportu.

Nowy organ będzie musiał również przygotowywać roczne sprawozdanie dotyczące rozwoju sytuacji w sektorze. Będzie składać się z przewodniczącego i od czterech do ośmiu członków, wyznaczonego przez właściwego ministra na okres jednego roku.

Podstawa regulacyjna

Ustawa o innowacyjnych technologiach i usługach dotyczy regulacji „wyznaczonych innowacyjnych rozwiązań technologicznych.” Będzie to mechanizm, za pomocą którego przedsiębiorstwa oparte na blockchainie będą uznawane za zgodne prawem, będzie również podstawą do funckojojowania dwóch pozostałych ustaw.

Według Tal Itzhaka Rona z kancelarii Tal Ron Drihem & Co. władze tego kraju wprowadzają rewolucję:

Naprawdę wierzę, że wpływ jaki Malta miała na ekosystem gier będzie teraz miał zastosowanie dla sektora finansowego. Najwyższy czas zaproponować nowy system regulacyjny dla kryptowalut, zwłaszcza że Malta (w przeciwieństwie do Cypru) nie była jeszcze głównym ośrodkiem walutowym i CFD. Ponadto ze względu na fakt, że Gibraltar wkrótce opuści UE, jego system DLT może stracić na znaczeniu dla głównych graczy.Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Zgoda na uzyskanie licencji

Nowe licencje dla FP Markets i FXTM

Australijski broker FP Markets nabył licencję od CySEC, aby móc kierować swoją ofertę do klientów ...
Czytaj dalej
FCA ostrzeżenie

FCA ostrzega przed AlgoTradingSoft Broker Ltd i Tradepro Capitals Ltd

W zeszłym tygodniu brytyjski regulator, FCA, postanowił oznaczyć dwa podmioty działające w obszarze wymiany forex ...
Czytaj dalej
Austriackie FMA ostrzega

Austiackie FMA dodaje Carter Financial Services do czarnej listy

Austriacki regulator Financial Markets Authority (FMA) opublikował w czwartek ostrzeżenie dotyczące firmy Carter Financial Services, ...
Czytaj dalej
Wypłacenie odszkodowania

CySEC i ICF wypłacą odszkodowania klientom ACFX

Ponad dwa lata temu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) wycofała licencję Cypryjskiej Firmy Inwestycyjnej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę