Revolut ubiega się o bankową licencję w Wielkiej Brytanii
Spółka Revolut, funkcjonująca obecnie jako instytucja pieniądza elektronicznego, złożyła wniosek o licencję bankową w Wielkiej Brytanii. Informację tę potwierdzili przedstawiciele Revoluta wskazując, że spółka złożyła wnioski do Financial Conduct Authority oraz Prudential Regulation Authority.
Założyciel i szef Revoluta Nik Storonsky podkreślił, że licencja bankowa w Wielkiej Brytanii pozwoli jego firmie na dostarczanie podstawowych produktów finansowych, których klienci w tym kraju oczekują od swoich głównych kont bankowych. Wspomniał m.in. o takich produktach jak kredyty, karty kredytowe, kredyty w rachunku bieżącym i konta depozytowe, które będą szły w parze z zaufaniem i bezpieczeństwem oferowanym przez ochronę w ramach Financial Services Compensation Scheme (FSCS).
Spółka Revolut działa od 2015 roku i początkowo świadczyła usługi w zakresie wymiany walut związanych z kartą płatniczą. Na przestrzeni kilku lat start-up znacząco rozwinął swą działalność i zasięg. Obecnie z jego usług korzysta 13 milionów klientów na całym świecie. Początkowo spółka nie zamierzała ubiegać się o licencję bankową, jednak wraz z globalnym rozwojem i dalszymi planami ekspansji stało się to nieuniknione.
Wniosek o licencję także w USA
Storonsky dodał również, że w przyszłości spółka zamierza oferować brytyjskim klientom więcej innowacyjnych produktów, chcąc w ten sposób zwiększyć konkurencję w sektorze bankowym. Filarem tych ambicji jest właśnie licencja bankowa, o którą ubiega się Revolut. Dzięki licencji spółka chce przekonać brytyjskich użytkowników do otrzymywania swoich wynagrodzeń na konta Revolut, ponieważ ich środki będą chronione w ramach programu FSCS do wysokości 85 tys. funtów.
Revolut już działa jako pełnoprawny bank na Litwie, skąd oferuje swe usługi klientom w całej Europie. W ubiegłym roku złożył również wniosek o licencję bankową w USA. Wyceniany na 5,5 mld USD Revolut jest jednym z czołowych start-upów europejskiej branży fintech.