menu

Strona Główna > Newsy > SEC oskarża 7 osób o prowadzenie „kotłowni”

SEC oskarża 7 osób o prowadzenie „kotłowni”


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) opublikowała komunikat, w którym informuje o zarzutach stawianych siedmiu osobom. Zdaniem SEC, Alex Forester, Michael Hicks, Yarden Krampf, Christopher Lee, Sean O’Neal, Michael Raynor i Lee Sobel na szeroką skalę prowadzili działalność opierającą się na tzw. kotłowniach.

Zgodnie z pozwem SEC, sprawcy prowadzili kilka „kotłowni” i byli zaangażowani w projekt tradingowy. Według regulatora ich działalność mogła trwać około cztery lata, od października 2015 do listopada 2019 roku. Oszustwa opierające się na tzw. kotłowniach są jedną z najczęściej stosowanych strategii oszustów finansowych. Działalność ta polega na wykonywaniu telefonów do potencjalnych ofiar i namawianiu ich do kupowania śmieciowych akcji.

Oskarżeni pozyskiwali namiary na potencjalne ofiary, a następnie telefonicznie przekonywali je do dokonania inwestycji. Ich kotłownie promowały przede wszystkim akcje firm o stosunkowo niewielkiej wartości (50 – 300 mln USD), dla których naliczano wyższą prowizję. Akcjonariusze tych firm mieli płacić kotłowniom za sprzedaż ich akcji, natomiast pracownicy kotłowni mieli przekonać inwestorów do zakupu tych akcji po cenie oczekiwanej przez akcjonariuszy. Według SEC, siódemka oskarżonych zarobiła 2,8 mln USD na prowizjach uzyskiwanych ze sprzedaży takich akcji.

SEC walczy z kotłowniami

Ponadto regulator amerykańskiego rynku finansowego oskarżył ich o obrót akcjami bez posiadania licencji brokerskiej lub współpracy z podmiotem, który posiada taką licencję. Trzech z oskarżonych, Forester, Hicks i Krampf, przyznało się już do stawianych zarzutów. Propozycja ugody między nimi i regulatorem oczekuje obecnie na akceptację sądu. SEC wypowiedziała ostrą walkę takim oszustwom inwestycyjnym. Oprócz wspomnianej siódemki, SEC jest także w trakcie zawierania ugody z oszustami, którzy w podobny sposób zarobili 10 mln USD. W ramach ugody regulator nałożył w tym przypadku wysokie kary finansowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymuje kolejnych pracowników Great Private Equity

Jak podano dziś na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech dyrektorów oddziałów regionalnych ...
Czytaj dalej
xtb

Spadek przychodów i zysków XTB

Grupa XTB opublikowała wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021 roku. W tym okresie broker ...
Czytaj dalej
bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę