menu

Strona Główna > Newsy > Zatrzymanie byłej prezes, zamieszanej w piramidę finansową

Zatrzymanie byłej prezes, zamieszanej w piramidę finansową


Jak wynika z oświadczenia opublikowanego przez Prokuraturę Krajową, funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali byłą prezes zarządu spółki zarządzającej czterema funduszami inwestycyjnymi.

Do zatrzymania doszło na polecenie Prokuratury Rejonowej w Łodzi, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Spółka oraz sama prezes miała być zamieszana w działalność w modelu piramidy finansowej. Nie podano personaliów podejrzanej ani też szczegółów firmy, z kontekstu sprawy można się jednak domyślać, że chodzi o niesławny Dom Maklerski W Investments.

Spółka operowała czterema „funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi aktywów niepublicznych”; były to: Inwestycje Selektywne, Inwestycje Rolne, Lasy Polskie oraz Viviante. W toku działalności doprowadziła swoich inwestorów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na wielką skalę.

Jej certyfikaty inwestycyjne były dystrybuowane pośród potencjalnych ofiar za pośrednictwem banków. Klientom tychże banków ich skorumpowani pracownicy przedstawiali oferty, które kłamliwie opisywali jako inne instrumenty finansowe. Łudzili ich także rzekomymi gwarancjami bankowymi, które jakoby zabezpieczać miały inwestycje, a które oczywiście istniały wyłącznie w ich obietnicach.

Poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, zaś straty spowodowane przez przestępczą działalność grupy miały łącznie wynieść ponad 600 mln zł. W sprawie tej postawiono już zarzuty wobec 35 person, z których 30 zostało zatrzymanych, zaś 7 zainteresowanych zażywa gościny w instytucjach typu zamkniętego jako osoby tymczasowo aresztowane.

Zatrzymanej prezes zarzuca się wystawianie tzw. „lewych” faktur, dokumentujących rzekome usługi prawne, które w rzeczywistości naturalnie nie miały miejsca. Jak poinformował w oświadczeniu dla PAP Temistokles Brodowski, rzecznik CBA, faktury owe opiewały na kwotę ponad 400 tys. złotych, i posłużyły w operacji wyłudzenia mienia znacznej wartości na szkodę jednej ze spółek.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (7.08): omegapro.world, Remaxima…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  omegapro.world Remaxima - remaxima.com LionsRing Trading Limited - lionsring.co AMF ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

KNF i CBA z nowym porozumieniem o współpracy

Komisja Nadzoru Finansowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne zawarły nowe porozumienie określające zasady wzajemnego przekazywania dokumentów ...
Czytaj dalej
broker pepperstone ostrzega przed oszustami

Pepperstone informuje o naruszeniu bezpieczeństwa danych

Obecny na wielu rynkach broker Pepperstone poinformował swych klientów o naruszeniu bezpieczeństwa danych, do którego ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (6.08): fxg.market, miritkapital…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: fxg.market 247firstinvest.com keyoncapital.com procloudoptions.online cryptotradecentr.com fxgrowcapital.com meritkapital.net CySEC publikuje ostrzeżenie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę