Czym są punkty SWAP?
Punkty SWAP to wartości, które naliczane są za tzw. „nocleg pozycji”, obowiązujące w odniesieniu do wszystkich aktywnych pozycji. Wynikają one najczęściej z różnic stóp procentowych pomiędzy różnymi walutami.
Warto pamiętać o tym, że punkty SWAP nie są naliczane przy otwarciu lub zamknięciu pozycji, a jedynie w momencie przedłużenia czasu trwania pozycji na kolejny dzień (czyli o północy czasu brokera), które aktualnie są aktywne.
Punkty SWAP – przykład
Najłatwiej będzie zobrazować to na przykładzie. Jeśli jesteś tzw. „day traderem” i przeprowadzasz operacje oparte na szybkim handlu, a Twoje pozycje są otwierane i zamykane w ciągu jednego dnia, to punkty SWAP nie będą Cię obejmować.
Z kolei jeśli jesteś traderem, który jest przede wszystkim nastawiony na inwestycje średnio i długoterminowe, to musisz się liczyć z naliczaniem punktów SWAP na zakończenie każdego dnia, w którym pracują rynki.
Jaki mechanizm prowadzi do powstania punktów SWAP?
Punkty SWAP wynikają z różnicy stóp procentowych pomiędzy danymi parami walutowymi. Pozwalają w ten sposób odzwierciedlić dysparytet stóp procentowych w różnych krajach. Mogą wynikać również z kosztów przechowywania, wyrażanych min. dla metali szlachetnych i surowców.
Pamiętaj – każdy broker posiada swoje własne punkty SWAP
To bardzo ważne, aby pamiętać, że każdy broker Forex posiada indywidualne tabele punktów SWAP, w których będziesz mógł znaleźć konkretne stawki SWAP na każdą parę walutową, czy inne CFD.
Wartości są różne – sprawdzaj rzetelnie swojego brokera
Warto skrupulatnie czytać zapisy dotyczące wartości SWAP. Część brokerów nie pobiera punktów SWAP za pozycje znajdujące się na kontraktach CFD na akcje, czy też indeksy giełdowe. Jednocześnie warto pamiętać, że część brokerów nakłada z kolei bardzo duże opłaty!
W jaki sposób obliczane są wartości SWAP?
Niemal wszyscy brokerzy podają wartości w punktach, które następnie przeliczane są według wielkości pozycji znajdującej się na danym instrumencie oraz względem waluty bazowej rachunku, lub tej z której chcemy korzystać.
W Polsce zdarzają się brokerzy, którzy podają na swoich stronach zazwyczaj konkretne stawki w zł przypadające na 1 lot danego instrumentu finansowego.
Kiedy naliczane są punkty swapowe?
Punkty swapowe doliczane są zazwyczaj do bilansu otwartej pozycji, która widoczna jest w kolumnie SWAP. W Polsce dzieje się to między godziną 23:00, a 00:00. W przypadku wartości weekendowych, naliczane są one w środku tygodnia, kumulując SWAP w środę do potrójnej wartości lub w środę i czwartek do podwójnej.
W efekcie, jeśli zdecydujemy się otworzyć pozycję w piątek i przetrzymamy ją do poniedziałku to SWAP zostanie naliczony wyłącznie za rolowanie z piątku na sobotę. W przypadku, gdy otworzymy pozycję w środę i przetrzymamy na czwartek to możemy liczyć się z tym, że zostanie nam naliczona podwójna lub nawet potrójna wartość.
Dla jakich inwestorów punkty SWAP są ważne?
Przede wszystkim dla traderów długoterminowych, którzy decydują się na trzymanie jednej pozycji przez długie tygodnie czy nawet miesiące. Znaczenie – chociaż znacznie mniejsze – punkty SWAP będą miały również dla inwestorów średnioterminowych.