Jak zweryfikować licencję brokera Forex/CFD
Pomimo tego, że przepisy prawne na całym świecie cały czas ewoluują (np. najnowsza dyrektywa MiFID II), oszustwa inwestycyjne, inaczej znane jako scamy, pozostają prawdziwą zmorą branży. Brokerzy działający bez licencji, rok do roku defraudują ogromne ilości kapitału początkujących inwestorów. Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem na rynkach finansowych, bądź spotkałeś się z ciekawą ofertą brokera, ale nie wiesz, czy posiada on odpowiednią autoryzację, możesz w kilku krokach zweryfikować go u któregoś z regulatorów. Jednym z lepiej nadających się do tego rejestrów jest brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA), które posiada dużą bazę skorelowaną z bazami pozostałych regulatorów na terenie UE. Poniżej pokazujemy jak w kilku krokach możesz zweryfikować tam swojego brokera.
- Wejdź na stronę https://register.fca.org.uk/ i w widocznym okienku wpisz nazwę brokera bądź numer licencji którym się legitymuje.
- Jeśli po wpisaniu nazwy albo numeru licencji brokera nie pojawił się na liście, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo. Następnie, jeśli jednak znalazłeś swojego brokera i wejdziesz w jego rejestr, możesz spotkać się z dwoma możliwościami.
Taki status oznacza, że dana firma jest licencjowana w Wielkiej Brytanii.
W tym wypadku, broker jest licencjonowany w jednym z innych krajów UE. - Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest typ obsługiwanych klientów przez brokera. Wielu z nich, reklamuje się jako brokerzy instytucjonalni, gdyż zależy im na przyciągnięciu bardziej wyrafinowanej klienteli – pomimo tego, że obsługują również klientów detalicznych. Aby to sprawdzić, wystarczy, że rozwiniesz opcję ”Permission”, a tam zwrócisz uwagę na okienko ”Arranging (bringing about)”. Po lewej widzimy brokera który może obsługiwać każdy typ klienta, a po prawej tego skoncentrowanego jedynie na większych klientach.
- Przedostatnią rzeczą, wartą uwagi, jest model działania brokera. Tutaj możesz poznać różnicę pomiędzy modelami MM, ECN i STP. Informacja na ten temat znajduje się poniżej informacji dotyczącej pozwoleń brokera. Tak np. wygląda opis brokera działającego w modelu STP. Po najechaniu na daną nazwę pojawi się jej dokładny opis. Problemem jest fakt, że te szczegółowe informacje są dostępne tylko dla brokerów regulowanych bezpośrednio przez FCA.
- Ostatnią ważną rzeczą, która wartą sprawdzić, to to, czy broker działa pod innymi nazwami. Firmy używają czasami innych nazw wchodząc np. na nowy rynek.
Bazy pozostałych regulatorów:
- Baza KNF (https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow)
- CySEC (https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/)
- ASIC (https://connectonline.asic.gov.au/RegistrySearch/faces/landing/SearchRegisters.jspx)
Jeśli wiesz już jak sprawdzić regulacje danego brokera, zapraszamy do sprawdzenia naszej listy brokerów.