500 000 EUR grzywny dla firmy z grupy IG
Francuski regulator Autorité des marchés financiers (AMF) ogłosił w poniedziałek przyznanie grzywny firmie IG Market Limited (spółka zależna od IG Group Holdings PLC, spółki-matki Grupy IG) o wysokości 500 000 EUR. Kara dla IG jest wynikiem dochodzenia, które AMF rozpoczęło w czerwcu 2015 roku – po tym, jak zdecydowano się na dokonanie kontroli we francuskim oddziale spółki.
Grupa IG to jeden z największych domów maklerski na świecie. Francuski regulator uznał, że jej lokalny oddział podał wprowadzające w błąd informacje na temat inwestowania w kontrakty CFD i opcje binarne. Dodatkowo raport regulatora wskazuje, że francuski oddział IG nie pracował wystarczająco rzetelnie podczas dochodzenia AMF. Bezpośrednie oskarżenia to:
- nie wyeksponowanie wyraźnego źródła rekomendacji handlowych i pomysłów na inwestycje;
- przedstawienie niewykwalifikowanych pracowników jako analityków finansowych;
- brak zebranych informacje na temat swoich klientów, niezbędnych do zweryfikowania ich poziomu wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego;
Nierzetelne rekomendacje
AMF stwierdziło, że rekomendacje publikowane na kanale YouTube, stronie internetowej i Twitterze niejasno wskazują kto jest autorem rekomendacji – spośród około 20 filmów tylko na dwóch pokazano widzom źródło rekomendacji. IG broniło się, że chociaż niektóre z wydanych przez nią rekomendacji inwestycyjnych nie zawierały informacji na temat zewnętrznego dostawcy, stanowiły one niewielką część ogólnej liczby rekomendacji zamieszczonych na jej stronie internetowej. Firma dodała rownież, że naprawiła naruszenie, gdy tylko AMF zakończyło dochodzenie i wzmocniła swoje procedury kontroli wewnętrznej.
Ponadto w niektórych filmach zdjęcia pracowników brokera zostały fałszywie podpisane jako „Analityk IG w Paryżu”. Żaden z prezentowanych pracowników nie zajmował tego stanowiska, ani nie posiadał kwalifikacji niezbędnych do oferowania porad finansowych.
Autorzy raportu stwierdzili, że IG przyznaje, że „nieumyślnie” podpisało pięciu swoich pracowników z francuskiego oddziału jako analityków na swojej stronie internetowej wbrew prawdzie. Firma twierdzi, że była to kwalifikacja stosowana wewnętrznie i nie oddawała definicji w rozumieniu regulatora, a firma nie miała zamiaru nikogo wprowadzać w błąd.