500 000 EUR grzywny dla firmy z grupy IG
Francuski regulator Autorité des marchés financiers (AMF) ogÅ‚osiÅ‚ w poniedziaÅ‚ek przyznanie grzywny firmie IG Market Limited (spółka zależna od IG Group Holdings PLC, spółki-matki Grupy IG) o wysokoÅ›ci 500 000 EUR. Kara dla IG jest wynikiem dochodzenia, które AMF rozpoczęło w czerwcu 2015 roku – po tym, jak zdecydowano siÄ™ na dokonanie kontroli we francuskim oddziale spółki.
Grupa IG to jeden z największych domów maklerski na świecie. Francuski regulator uznał, że ​​jej lokalny oddział podał wprowadzające w błąd informacje na temat inwestowania w kontrakty CFD i opcje binarne. Dodatkowo raport regulatora wskazuje, że francuski oddział IG nie pracował wystarczająco rzetelnie podczas dochodzenia AMF. Bezpośrednie oskarżenia to:
- nie wyeksponowanie wyraźnego źródła rekomendacji handlowych i pomysłów na inwestycje;
- przedstawienie niewykwalifikowanych pracowników jako analityków finansowych;
- brak zebranych informacje na temat swoich klientów, niezbędnych do zweryfikowania ich poziomu wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego;
Nierzetelne rekomendacje
AMF stwierdziÅ‚o, że rekomendacje publikowane na kanale YouTube, stronie internetowej i Twitterze niejasno wskazujÄ… kto jest autorem rekomendacji – spoÅ›ród okoÅ‚o 20 filmów tylko na dwóch pokazano widzom źródÅ‚o rekomendacji. IG broniÅ‚o siÄ™, że ​​chociaż niektóre z wydanych przez niÄ… rekomendacji inwestycyjnych nie zawieraÅ‚y informacji na temat zewnÄ™trznego dostawcy, stanowiÅ‚y one niewielkÄ… część ogólnej liczby rekomendacji zamieszczonych na jej stronie internetowej. Firma dodaÅ‚a rownież, że ​​naprawiÅ‚a naruszenie, gdy tylko AMF zakoÅ„czyÅ‚o dochodzenie i wzmocniÅ‚a swoje procedury kontroli wewnÄ™trznej.
Ponadto w niektórych filmach zdjÄ™cia pracowników brokera zostaÅ‚y faÅ‚szywie podpisane jako „Analityk IG w Paryżu”. Å»aden z prezentowanych pracowników nie zajmowaÅ‚ tego stanowiska, ani nie posiadaÅ‚ kwalifikacji niezbÄ™dnych do oferowania porad finansowych.
Autorzy raportu stwierdzili, że IG przyznaje, że „nieumyÅ›lnie” podpisaÅ‚o piÄ™ciu swoich pracowników z francuskiego oddziaÅ‚u jako analityków na swojej stronie internetowej wbrew prawdzie. Firma twierdzi, że byÅ‚a to kwalifikacja stosowana wewnÄ™trznie i nie oddawaÅ‚a definicji w rozumieniu regulatora, a firma nie miaÅ‚a zamiaru nikogo wprowadzać w błąd.