75 członków Kongresu USA naruszyło przepisy dotyczące insider tradingu
Dziennikarze Business Insidera i kilku innych portali informacyjnych zidentyfikowali 75 członków Kongresu, którzy w ostatnim czasie nie zgłosili prawidłowo swoich transakcji finansowych i naruszyli ustawę Stop Trading on Congressional Knowledge Act z 2012, znaną również jako STOCK Act.
Kongres uchwalił tę ustawę dziesięć lat temu, aby walczyć z wykorzystywaniem informacji poufnych i konfliktami interesów wśród własnych członków oraz zmusić ustawodawców do większej przejrzystości w kwestii osobistych transakcji finansowych. Kluczowy przepis ustawy nakazuje ustawodawcom publiczne – i niezwłoczne – ujawnienie każdej transakcji giełdowej dokonanej przez nich samych, małżonka lub dziecko pozostające na utrzymaniu.
Wielu członków Kongresu nie zastosowało się w pełni do prawa. Jako usprawiedliwienie podają nieznajomość prawa, błędy urzędnicze, pomyłki księgowych. Dziennikarze Business Insidera opisali powszechność tego zjawiska w projekcie „Conflicted Congress”,który został opublikowany w grudniu.
Ustawodawca zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu
Choć ustawodawcom, którzy naruszają ustawę STOCK Act, grozi grzywna, kara jest zazwyczaj niewielka. Standardowy wymiar kary to 200 USD. Często zdarzają się również przypadki odstąpienia od wymierzenia kary przez komisję etyki. Pojawiły się jednak głosy, także wśród członków Kongresu. Aby wprowadzić surowsze kary, a nawet całkowicie zakazać obrotu akcjami politykom, którzy pełnią funkcje na szczeblu federalnym.
Amerykańscy ustawodawcy obecnie poważnie debatują nad takim zakazem, a głosowanie nad uzgodnionym projektem ustawy możliwe jest w listopadzie – po wyborach parlamentarnych.
Wśród winowajców wskazanych przez Business Insidera są m.in.:
- Diane Feinstein (senator z Kalifornii, Partia Demokratyczna), która nie zgłosiła w terminie pięciocyfrowej inwestycji dokonanej przez męża,
- Roger Marshall (senator z Kansas, Partia Republikańska), który spóźnił się o 17 miesięcy ze zgłoszeniem akcji zakupionych przez jego dziecko,
- Rand Paul (senator z Kentucky, Partia Republikańska), który spóźnił się o 16 miesięcy ze zgłoszeniem akcji firmy produkującej leki wykorzystywane w leczeniu COVID-19 zakupionych przez żonę,
- Tom Malinowski (członek Izby Reprezentantów z New Jersey, Partia Demokratyczna), który nie zgłosił wielokrotnych transakcji giełdowych zawieranych w latach 2020 i 2021.