Strona Główna > Newsy > Akt oskarżenia przeciwko 3 cyberprzestępcom trafił do sądu

Akt oskarżenia przeciwko 3 cyberprzestępcom trafił do sądu


Prokuratora Krajowa poinformowała, że pod koniec ubiegłego miesiąca Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom oskarżonym o włamania na internetowe rachunki bankowe, kradzież środków zgromadzonych na tych rachunkach, wyłudzenia kredytów oraz pranie pieniędzy.

Śledczy ustalili, że w okresie od jesieni 2014 do lipca 2015 przestępcy na terenie całego kraju wykorzystywali oprogramowanie szpiegujące, aby uzyskać zdalny dostęp do komputerów osób pokrzywdzonych. Ich schemat działania był typowy dla takich przypadków. Wysyłali wiadomości e-mail z załącznikami w postaci faktur oraz oficjalnych pism wzywających do uregulowania rzekomego zadłużenia. Adresat po otwarciu załącznika nieświadomie uruchamiał instalację złośliwego oprogramowania. Sprawcy uzyskiwali wówczas dostęp do haseł i danych osobowych właścicieli rachunków.

Przestępcy w niektórych przypadkach infekowali system komputerowy programem typu „ClipBanker”, który w przypadku realizacji przelewów zawyżał kwoty i podmieniał numery docelowych rachunków bankowych powodując przesłanie pieniędzy na ich konta.  Przestępcy wykorzystywali przejęte konta także do składania wniosków o kredyty i pożyczki, które następnie transferowali na giełdy kryptowalutowe lub rachunki bankowe.

230 osób poszkodowanych przez hakerów

Na podstawie ustaleń śledczych prokuratura postawiła zarzuty dwóm głównym organizatorom procederu oraz osobie z nimi współpracującej. Zarzuty dotyczą kradzieży pieniędzy na szkodę 230 osób oraz wyłudzenia środków z kredytów i pożyczek bankowych na łączną kwotę ponad 1 mln 660 tys. PLN oraz prania pieniędzy. Na różnych etapach śledztwa prokuratura zablokowała szereg rachunków bankowych należących do oskarżonych i zwróciła pokrzywdzonym blisko 500 tys. PLN.

Śledczy ustalili również, że dwaj oskarżeni łamali zabezpieczenia systemów informatycznych instytucji państwowych i uzyskiwali elektroniczne wersje oficjalnych dokumentów, które następnie umieszczali w sieci internetowej Darknet na specjalnych stronach, gdzie hakerzy porównywali swoje umiejętności. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

Binance pomaga Tajwanowi w rozwikłaniu oszustwa o wartości 6,2 mln USD

Binance, we współpracy z tajwańskimi organami ścigania, pomaga rozwiązać sprawę oszustwa kryptowalutowego o wartości 6,2 ...

Memcoiny rosną wraz z rynkiem, Kangamoon wciąż w przedsprzedaży

Podczas gdy Dogecoin i Dogwifhat nadal pokazują zielone wykresy cen, coraz więcej traderów interesuje się ...

Roaring Kitty wraca, GameStop rośnie, ale powtórki z 2021 raczej nie będzie.

RoaringKitty powrócił po trzech latach przerwy. Jego tweet wysłał cenę akcji GameStopu kilkaset procent wyżej, ...

Kolejna firma prop-tradingowa idzie na dno. Imperium kasyn CFD wali się w ekspresowym tempie.

Od momentu wstrzymania działalności MyForexFunds w 2023 roku, branżę prop-tradingową nawiedzają plagi egipskie. Właśnie zamknięto kolejną, ...
Przewiń na górę
Exit mobile version