Aramco przekracza oczekiwania mimo spadku zysków o 19% w I kwartale
Saudi Aramco, największy na świecie eksporter ropy, poinformował o 19% spadku dochodu netto w pierwszym kwartale do 31,9 miliarda dolarów, w porównaniu do 39,5 miliarda dolarów w roku poprzednim, na skutek spadku cen ropy. Pomimo tego spadku, dochód netto firmy przekroczył oczekiwania analityków wynoszące 30,5 miliarda dolarów.
Dlaczego To Jest Ważne?
- Dochód netto Aramco przekroczył oczekiwania, pomimo nacisków gospodarczych spowodowanych inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.
- Pierwsza dywidenda kwartalna giganta naftowego, która została podniesiona do 19,5 miliarda dolarów w ostatnim kwartale, zostanie wypłacona w drugim kwartale.
- Akcje Aramco wzrosły o 3,2% we wczesnych transakcjach w Rijadzie we wtorek.
Spadek dochodu Saudi Aramco zgodny z oczekiwaniami
Saudi Aramco poinformowało o spadku dochodu netto w pierwszym kwartale, głównie ze względu na spadające ceny ropy, sytuację pogarszaną przez inflację i rosnące stopy procentowe, które wywierają presję na globalne zapotrzebowanie i zwiększają obawy przed recesją. Niemniej jednak, zysk netto firmy wynoszący 31,9 miliarda dolarów przekroczył prognozowany przez analityków Reutersa wynik na poziomie 30,5 miliarda dolarów, wykazując odporność w trudnym klimacie gospodarczym.
Zysk netto Aramco wzrósł o 3,75% w porównaniu do czwartego kwartału. Firma stwierdziła, że słabsze wyniki zarobków zostały zrównoważone przez niższe podatki i wyższe dochody finansowe i inne przychody. Ta wiadomość została dobrze przyjęta na rynku, co potwierdza wzrost akcji Aramco o 3,2% we wczesnych transakcjach w Rijadzie we wtorek.
Co więcej, Aramco ogłosiło, że dywidenda za pierwszy kwartał, która została podniesiona do 19,5 miliarda dolarów w ostatnim kwartale, zostanie wypłacona w drugim kwartale. Firma ujawniła również plany rozpoczęcia wypłaty dywidendy związanej z wynikami na dodatek do tej kwoty 19,5 miliarda dolarów, celując między 50% a 70% swojej wolnej przepływu pieniężnego. Dodatkowa dywidenda będzie wypłacana kwartalnie i wyłącznie według uznania zarządu firmy, w zależności od wyników firmy.
Prezes Aramco, Amin Nasser, podkreślił wartość strategii firmy skierowanej na sektor downstream, który obejmuje rafinację ropy naftowej i dystrybucję produktów naftowych. „Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, aby zwiększyć zdolność przekształcania płynów w produkty chemiczne i zaspokoić przewidywane zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne,” powiedział Nasser.
Nasser podkreślił ciągłe znaczenie węglowodorów dla potrzeb energetycznych świata, dodając, że „wierzymy, że ropa i gaz pozostaną kluczowymi elementami globalnego miksu energetycznego na przewidywalną przyszłość.”
Dodał, że firma „posuwa się naprzód” z rozszerzaniem swojej pojemności, a jej „długoterminowa perspektywa pozostaje niezmieniona.”
Aramco opublikowało rekordowy dochód netto na poziomie 161,1 miliarda dolarów za 2022 rok w marcu, co stanowi wzrost o 46,5% w ciągu roku.
Spadające ceny ropy
Korporacja Basic Industries Corporation (SABIC) z Arabii Saudyjskiej, jedna z największych firm petrochemicznych na świecie, której Aramco jest właścicielem 70% udziałów, odnotowała w tym miesiącu 90% spadek zysku netto za pierwszy kwartał i ostrzegła, że marże będą nadal pod presją na skutek nowych zdolności, rosnących stóp procentowych i niepewności dotyczącej globalnego wzrostu.
Ceny ropy i gazu skoczyły na początku 2022 roku, kiedy to zachodnie sankcje nałożone na Rosję po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę stopniowo ograniczały dostęp do surowców naftowych. Jednak bieżący rok do tej pory opowiada inną historię dotyczącą cen.
Cena międzynarodowego benchmarku ropy Brent spadła o 9% od początku roku i jest niższa o ponad 17% rok do roku. Ten spadek wynika z połączenia obaw ekonomicznych.
Wcześniej w tym miesiącu amerykański Federal Reserve podniósł stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego, co zwiększyło obawy inwestorów, że wolniejszy wzrost gospodarczy może zaszkodzić popytowi na energię.
„Presja wynikająca z działań antyinflacyjnych podejmowanych zarówno przez amerykański Fed, jak i EBC [Europejski Bank Centralny], skutkowała słabym wzrostem popytu w większości krajów OECD, a przed nami ryzyko recesji,” napisał Ed Morse, globalny szef badań nad surowcami w Citi, w notatce tej tygodniowej.