ASIC szukała uzasadnienia interwencji produktowej
Regulująca australijski rynek finansowy ASIC wciąż jeszcze nie podjęła decyzji dotyczącej interwencji produktowej obejmującej instrumenty pochodne (obniżenie dźwigni i zakaz obrotu opcjami binarnymi). W kwietniu bieżącego roku australijski parlament przyznał ASIC uprawnienia do podjęcia takiej interwencji, jednak według doniesień medialnych regulator już wcześniej rozpoczął przygotowania do działań z nią związanych.
Cztery miesiące przed otrzymaniem uprawnień regulator przyjął dokument obejmujący przygotowania do wdrożenia interwencji. Podjęto również działania zmierzające do uzyskania dowodów popierających skuteczność ograniczenia dźwigni i zakazu opcji binarnych. Co ciekawe, w mailu rozesłanym przez Williama He, starszego specjalistę w ASIC, sugerowano, że otrzymane wyniki nie są satysfakcjonujące z uwagi na zbyt mała próbkę poddaną badaniu. He wskazał również, że niezbędne jest pozyskanie danych logicznie uzasadniających podjęcie interwencji.
We wrześniu ASIC poddała pod konsultacje własne propozycje zmian, które obejmowały wprowadzenie dźwigni 20:1 dla par walutowych, 15:1 dla indeksów giełdowych, 10:1 dla surowców z wyjątkiem złota, 20:1 dla złota, 2:1 dla krypto-aktywów i 5:1 dla akcji. Ostateczna decyzja regulatora została jednak przesunięta na listopad.