Strona Główna > Newsy > Bez konkretów na szczycie G20 w Szanghaju

Bez konkretów na szczycie G20 w Szanghaju


Zakończony w ostatni weekend szczyt G20 w Szanghaju nie przyniósł oczekiwanych odpowiedzi. Na spotkaniu nie udało się bowiem ustalić wspólnego stanowiska dotyczącego przeciwdziałaniu słabnącej gospodarce. Nie określono też działań, które miałby wpłynąć na stabilizację kursu walut. W reakcji na brak spodziewanych konkretów inwestorzy wydają się być mniej skorzy do podejmowania większego ryzyka na rynkach.

Po zakończonym w weekend spotkaniu G20 początek  tygodnia zaczął się od sporych spadków. Na szczycie nie zostały bowiem ustalone żadne konkretne decyzje. Podkreślono jedynie fakt istniejącej potrzeby rozpoczęcia prób dokonania reform w systemie finansowym. Obecni na szczycie ministrowie nie znaleźli zatem skutecznej recepty na kryzys i spowolnienie gospodarcze. Zalecili tylko natomiast korzystanie z wszelkich możliwych narzędzi w celu ratowania gospodarki, a szczególnie z reform strukturalnych, które uznano za najskuteczniejsze.

W kwestii polityki monetarnej niemiecki minister finansów wyraził ostry sprzeciw wobec dalszego wykorzystywania długu i ujemnych stóp procentowych jako sposobu na przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu. Szef rady ministrów finansów strefy euro zapewnił natomiast, że o ewentualnych działaniach, które prowadzić mogą do dewaluacji waluty, rządy UE będą wcześniej informować. W tym temacie również i Chiny zadeklarowały, iż nie planują dalszej deprecjacji własnej waluty.

Na szczycie G20 nie zabrakło oczywiście i tematu ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit został tym samym wpisany na listę zagrażających globalnej gospodarce. Zarówno Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, Jack Lew jak i dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde jednoznacznie zgodzili się z tym, ze w ogólnym interesie jest, aby struktury europejskie zostały niezmienne. Skutki tego są natomiast już widoczne – funt brytyjski odpowiedział bowiem sporym odbiciem.

Ostatni szczyt ministrów dwudziestu największych gospodarek świata nie zaowocował więc w konkretne decyzje. Podkreślono jedynie konieczność dokonania w systemie finansowym reform strukturalnych oraz zaprzestania budowy polityki monetarnej, która w głównej mierze opiera się o programy tzw. luzowania.

Autor: RevTeam

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Alphabet (Google) wypłaci pierwszą dywidendę w historii – akcje wystrzeliły

Alphabet Inc., macierzysta firma Google, ogłasza pierwszą w historii dywidendę oraz autoryzuje skup akcji o ...

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
Przewiń na górę
Exit mobile version