Branża Big Tech i AI wciąż napędzają rynek akcji w USA. Nie przeszkadza im nawet Fed
Spółki z sektora Big Tech wciąż napędzają hossę na amerykańskim rynku akcji. Inwestorzy mają nadzieję na kontynuację tego trendu i dalszy wzrost indeksów mimo niekorzystnych przewidywań dot. stóp procentowych.
Kluczowe informacje:
- W 2024 roku, Fed przewiduje tylko jedną obniżkę stóp procentowych.
- Jastrzębie nastawienie banku centralnego nie miało jednak szczególnie negatywnego wpływu na rynek akcji, wspierany przez popyt na spółki technologiczne zajmujące się AI.
Amerykańskie indeksy znowu zyskują ze względu na popyt na spółki AI
Od 31 maja S&P500 wzrósł ponad 4%, a od początku roku wygenerował zwrot przekraczający 14%. W tym samym czasie, Nasdaq zyskał kolejno ponad 9 i 17%. W aktualnym kontekście, jeśli rynek akcji w USA rośnie, można być pewnym, że ma to coś wspólnego z AI i sektorem technologicznym. W roku 2023, hossę niemal samodzielnie napędzało 7 spółek Big Tech. W ostatnich dniach, wzrost indeksów był z kolei wspomagany m.in. przez popyt na spółkę Apple, wywołany zapowiedziami firmy dotyczącymi implementacji w ich produktach technologii sztucznej inteligencji, wzrosty Nvidii po wystąpieniu jej CEO i splicie 10:1 oraz ubiegłotygodniowy rajd na rynku Microsoftu (z kolei wzrosty cen firm technologicznych ułatwił ostatni spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych).
Przewidywania konsumentów dot. cen akcji w najbliższych 12 miesiącach są coraz lepsze, a rynek po cichu zaczął liczyć na to, że największe spółki z branży IT są niejako odporne na gorsze prognozy dot. polityki pieniężnej i będą dźwigać indeksy nawet, jeśli nadzieje na obniżki Fedu całkiem wygasną. Chociaż, jak pokazały ostatnie dane, wśród inwestorów Venture Capital zajmujących się wspieraniem startupów AI, sceptycyzmu wobec tej technologii jest coraz więcej, szeroki rynek wciąż zdaje się wierzyć, że sztuczna inteligencja jest magią zdolną do ratowania gospodarki.
W 2024 Fed przewiduje jedną obniżkę. Na początku roku rynek liczył na sześć
Problem może pojawić się wtedy, gdy okaże się, że indeksy ratuje nie tyle sama technologia, ile sentyment inwestorów.
Sentyment ten, w pewnym momencie może okazać się dość kruchy, ponieważ trwającej od końca 2021 roku, operze mydlanej pt. “Fed walczy z inflacją”, wciąż daleko jest do zakończenia. Na ostatnim posiedzeniu 12 czerwca, bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił stopy procentowe bez zmian, jednocześnie podkreślając, że kształtowanie polityki pieniężnej będzie ściśle zależne od danych z gospodarki. Dodatkowo, mimo lepszych od oczekiwanych odczytów CPI, bankierzy przewidują w 2024 roku tylko jedną obniżkę stóp procentowych.
Warto przypomnieć, że jeszcze na początku 2024 roku, inwestorzy po raz kolejny próbowali wyprzedzić Fed i liczyli na sześć obniżek. Z czasem te oczekiwania były wygaszane i tak kończy się na jednej, która wciąż nie jest pewna, ponieważ, jak w rozmowie z MarketWatch mówił Thierry Wizman z Macquarie Group, Fed będzie potrzebował serii danych potwierdzających dezinflacyjny trend i jeden korzystny odczyt CPI raczej nie przekona go do łagodzenia polityki:
Nie uważam, by odliczanie do pierwszej obniżki w ogóle się rozpoczęło.
W przypadku osłabienia gospodarki, inwestorzy liczą na interwencję Fedu
Ostatnie decyzje Fedu nie miały jednak negatywnego wpływu na rynek, ponieważ, jak mówił Wizman:
Niski odczyt inflacji CPI i jastrzębi Fed, do pewnego stopnia wzajemnie się znoszą.
Drugim istotnym powodem może być nadzieja na Fed Put (interwencję Fedu i łagodzenie polityki pieniężnej w celu wsparcia gospodarki) w przypadku większych problemów. Do takiego scenariusza podczas ostatniego wystąpienia odniósł się z resztą sam szef Fed – Jerome Powell, mówiąc:
Jeśli rynek pracy nieoczekiwanie się osłabi lub inflacja zwolni szybciej niż oczekujemy, jesteśmy przygotowani, by odpowiedzieć.
Pomijając ew. interwencję Fed, zdaniem Wizmana, inwestycja w spółki skupiające się na generatywnej AI może być do pewnego stopnia „bezpieczna” nawet w przypadku spowolnienia gospodarczego. Powodem są wczesne stadium rozwoju tej technologii i duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach nie zabraknie przedsiębiorstw chętnych w nią zainwestować.