Chińska prowincja Zhejiang przetestuje redystrybucję dochodów
ChiÅ„ska prowincja Zhejiang stanie siÄ™ obszarem pilotażowego programu redystrybucji dochodów. Jej wÅ‚adze przetestujÄ… politykÄ™ „wspólnego dobrobytu”, dążąc do zwiÄ™kszenia konsumpcji poprzez zmniejszenie nierównoÅ›ci.
Prowincja poÅ‚ożona na wschodnim wybrzeżu Chin, stanie siÄ™ poligonem doÅ›wiadczalnym dla poważnych reform spoÅ‚eczno-gospodarczych – donosi Bloomberg. WÅ‚adze Zhejiang chcÄ… zmniejszyć dysproporcje w rozwoju obszarów wiejskich i miast, promować wzrost oparty na jakoÅ›ci oraz zasypać lukÄ™ w poziomie dochodów. Jak zamierzajÄ… tego dokonać?
Zwrot w stronÄ™ komunizmu?
Zgodnie z wytycznymi Rady Prowincji Zhejiang reformy, które pomogą zrealizować wyznaczone cele skoncentrują się na:
- „odpowiednim dostosowywaniu nadmiernie wysokich dochodów”,
- rozprawie z nielegalnymi dochodami,
- zachÄ™caniu przedsiÄ™biorców do rozwijania projektów filantropijnych, „aby mogli odwdziÄ™czyć siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwu”,
- proaktywności w zakresie dystrybucji dochodów i ustalaniu standardu płac.
Do 2025 roku, wÅ‚adze Zhejiang chcÄ… poczynić „znaczne postÄ™py” w zmniejszeniu luki dochodowej, wpÅ‚ywajÄ…c na zwiÄ™kszenie wskaźnika PKB per capita do poziomu umiarkowanie rozwiniÄ™tych paÅ„stw. W 2035 roku ma ono zrównać siÄ™ z krajami rozwiniÄ™tymi. NierównoÅ›ci w dochodach to problem obecny w paÅ„stwie od wielu lat.
Pomysł na wzrost konsumpcji
Plan rzÄ…du prowincji wpisuje siÄ™ w ogólnÄ… strategiÄ™ Chin, które chcÄ… poprawić udziaÅ‚ wewnÄ™trznego popytu w gospodarce paÅ„stwa. Pomimo odbicia w przemyÅ›le, eksporcie i budownictwie, krajowa konsumpcja notuje wzrost poniżej oczekiwaÅ„. Pandemia koronawirusa przyniosÅ‚a zwolnienia w wielu chiÅ„skich fabrykach oraz branżach dotkniÄ™tych lockdownami, co spowodowaÅ‚o obniżenie siÄ™ wydatków gospodarstw domowych. Agencja Prasowa Xinhua, która rozpowszechniÅ‚a komunikat o polityce „wspólnego dobrobytu” w Zhejiangu, cytowaÅ‚a:
Rozwój Chin jest nadal niezrównoważony i niewystarczajÄ…cy, a także istnieje duża luka w rozwoju i dystrybucji dochodów miÄ™dzy obszarami miejskimi i wiejskimi oraz pomiÄ™dzy regionami. (…) Promowanie wspólnego dobrobytu dla wszystkich jest dÅ‚ugotrwaÅ‚ym i żmudnym zadaniem i musimy wybrać niektóre regiony, które przejmÄ… inicjatywÄ™ i dadzÄ… przykÅ‚ad.