Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku
Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł jej silny eksport. Pojawiają się jednak sygnały, że dynamika spowalnia z powodu słabnącej konsumpcji i załamania na rynku nieruchomości, co wskazuje na potrzebę większego wsparcia politycznego.
Wzrost gospodarczy w IV kwartale osiągnął najniższy wynik od półtora roku. Doszło do tego krótko po tym, jak bank centralny wzmocnił gospodarkę, obniżając kluczową stopę kredytową po raz pierwszy od początku 2020 roku.
Wzrost nieznacznie wyższy od oczekiwań
Druga co do wielkości gospodarka świata zmaga się z kryzysem w sektorze nieruchomości, jak również ze sporadycznymi ogniskami COVID-19, które mogą uderzyć w fabryki i łańcuchy dostaw. Kilka chińskich miast zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości przed sezonem podróży związanych z chińskim Nowym Rokiem, ponieważ nadal rozprzestrzenia się wariant Omikron koronawirusa.
W ubiegłym roku gospodarka Chin rozwijała się w tempie 8,1%, co jest wynikiem lepszym od prognoz (8%) i najwyższym od 2011 roku. 2020 roku gospodarka odnotowała najsłabszy wzrost od 44 lat, ale ożywiła się szybciej niż inne wiodące gospodarki. Produkt krajowy brutto wzrósł o 4,0% w ostatnim kwartale 2021.
Bank centralny obniża stropy procentowe
Chiński bank centralny nieoczekiwanie obniżył koszty pożyczek średnioterminowych po raz pierwszy od kwietnia 2020, skłaniając niektórych analityków do oczekiwania dalszego łagodzenia polityki w celu ochrony przed rosnącym ryzykiem niewypłacalności deweloperów. Ludowy Bank Chin poinformował, że obniża oprocentowanie jednorocznych średnioterminowych pożyczek MLF o wartości 700 mld CNY (110,2 mld USD) dla niektórych instytucji finansowych o 10 punktów bazowych do 2,85%.
– Konsumpcja pozostaje obecnie najsłabszym ogniwem chińskiego wzrostu gospodarczego i tak będzie przez większość tego roku – powiedział Louis Kuijs, szef działu azjatyckiej gospodarki w Oxford Economics. – Sądzimy, że Pekin chce osiągnąć dolną granicę na poziomie około 5%, jak to ma miejsce obecnie. Jeśli wzrost będzie słabszy, władze będą silnie zmotywowane do dalszego luzowania polityki.