Coraz więcej zakładów na załamanie akcji kryptowalutowych, korzystających na wzrostach bitcoina
Od początku roku, hossa na rynku bitcoina pomagała rosnąć wycenom spółek ściśle związanych z kryptowalutami. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej inwestorów, którzy obstawiają koniec tego trendu.
Dzięki bitcoinowi, MicroStrategy i Coinbase zyskały na wartości 200 i 60%
W swoim ostatnim wpisie, ekonomista David Rosenberg porównał aktualne warunki rynkowe do lat 2000 i 2007, sugerując, że trwająca hossa przestała być argumentowana fundamentalnie i napędzają ją „samozadowolenie oraz chciwość” inwestorów:
Najlepszym sposobem na sukces na dzisiejszym rynku jest kompletne zignorowanie tego, co naprawdę dzieje się w gospodarce.
Ogromny apetyt na ryzyko widać na na wykresie indeksu S&P500, który od początku roku wzrósł o 9.4%. Z tego trendu korzysta również bitcoin, który po ostatniej, niewielkiej korekcie, właśnie wraca do okolic ATH przy 73 000$.
Trwająca na rynku BTC hossa pomaga z kolei spółkom powiązanym z rynkiem kryptowalut.
Od początku roku, cena jednego udziału MicroStrategy wzrosła niemal o 200%. W przypadku Cleanspark, zajmującej się wydobyciem Bitcoina, wzrost wyniósł około 115%. Wycena jednej z największych giełd kryptowalut – Coinbase, poszybowała z kolei około 60%.
Co nie jest zaskakujące, im dłużej ten trend się utrzymuje, tym więcej pojawia się graczy oczekujących jego rychłego końca.
Inwestorzy obstawiają koniec hossy
Zgodnie z raportem opublikowanym przez S3 Partners, zajmującej się dostarczaniem danych finansowych, wartość pozycji krótkich na rynkach akcji kryptowalutowych wzrosła w tym roku do niemal 11 miliardów dolarów (z czego 80% to ‘shorty’ na rynkach MicroStrategy i Coinbase).
Ihor Dusaniwski z S3 Partners, komentując dane opublikowane przez firmę, mówił:
Szortujący krypto grali pod prąd, sprzedając akcje na krótko na silnym rynku – liczyli na korektę Bitcoina, albo wykorzystywali pozycje krótkie jako hedge zabezpieczający właściwe pozycje długie na rynku BTC.
Ryzyko short squeeze’a na rynku MicroStrategy?
Niezrealizowane straty z tych pozycji wzrosły do prawie 6 miliardów dolarów, co jednak nie zniechęca kontrarian do dokładania kolejnych „shortów”.
W ciągu ostatniego miesiąca, spekulanci działający na rynku MicroStrategy zwiększyli swoje zakłady przeciwko firmie o 974 miliony dolarów. W rezultacie, wskaźnik short-interest notowanej na NASDAQ MSTR przekroczył 20% wszystkich akcji znajdujących się w obrocie.
Z takim wynikiem, MSTR wciąż daleko jest do czołówki najchętniej “shortowanych” spółek na NASDAQ. Niemniej jeśli przewidywania spekulantów okażą się błędne (przy czym za spekulację może odpowiadać jedynie część „shortów”), a Bitcoin i powiązane z nim akcje będą kontynuować wzrosty, może dojść do tzw. short-squeeze’a.
To scenariusz znany z rynków GameStopu i AMC, w którym posiadacze pozycji krótkich, ze względu na piętrzące się straty, w końcu będą zmuszeni do kapitulacji i odkupując sprzedane wcześniej na krótko akcje, przyczynią się do bardziej agresywnych wzrostów.