CySEC będzie monitorować działalność zagraniczną brokerów
Cypryjski organ finansowy CySEC opublikował dziś zbiór zasad (circular) zatytułowanych ”Świadczenie usług inwestycyjnych i dodatkowych oraz/lub prowadzenie działalności inwestycyjnej w kraju trzecim”’. Ma to związek z chęcią poprawy jakości krajowego sektora detalicznych transakcji walutowych. Cały tekst zaadresowany jest do licencjonowanych brokerów którzy mają siedzibę na Cyprze i obsługują klientów z zagranicy.
Na mocy tego dokumentu wszystkie podmioty posiadające stosowną licencję muszą powiadomić CySEC gdzie znajduję się ich siedziba operacyjna, a gdzie miejsce skąd obsługują klientów, jeśli są to różne miejsca. Dodatkowo wszyscy brokerzy będą musieli uzyskać niezbędne upoważnienia od odpowiednich organów nadzoru z krajów, w których chcą obsługiwać klientów. Chociaż ta „zasada” była formalnie zastosowana, to nie była odpowiednio egzekwowana, w związku z czym tamtejsi brokerzy FX mogli obsługiwać klientów z dowolnego kraju, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.
Cała treść oświadczenia:
1. Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd („CySEC”) pragnie poinformować cypryjskie spółki inwestycyjne („CIF”), które zamierzają świadczyć usługi inwestycyjne i doradcze i/lub prowadzić działalność inwestycyjną na terytorium państw trzecich o następujących sprawach:
(i) CIF, które chcą świadczyć i/lub wykonywać wyżej wymienione usługi i prowadzić działalność w krajach trzecich, muszą powiadomić wcześniej o tym CySEC za pośrednictwem listu.
(ii) Przed dostarczeniem/wykonaniem wspomnianych usług/działań w krajach trzecich, CIF muszą uzyskać niezbędne zezwolenia właściwych organów tych krajów, zgodne z ich ramami legislacyjnymi.
(iii) CIF muszą dostarczyć CySEC uwierzytelniony odpis zezwolenia na świadczenie tych usług przez właściwy organ państwa docelowego.
(iv) W przypadku, gdy państwo trzecie nie wymaga takiego zezwolenia, CIF musi dostarczyć CySEC opinię prawną lub poświadczoną kopię wydaną przez prawnika lub firmę prawniczą o odpowiedniej jurysdykcji, która potwierdzi, że taka autoryzacja nie jest wymagana.
(v) Pismo o którym mowa w pierwszym punkcie powinno zawierać wykaz państw trzecich, w których CIF zamierza świadczyć usługi inwestycyjne lub doradcze i/lub prowadzić działalność inwestycyjną, wraz z potwierdzeniem, że uzyskał odpowiednie zezwolenie od właściwych organów bądź poświadczenie, że nie jest to wymagane.
2. Cała odpowiedzialność za uzyskanie takiego zezwolenia przez właściwe organy państw trzecich należy do CIF.
3. CIFs muszą złożyć te informacje zarówno na internetowym portalu CySEC jak i powiadomić regulatora na piśmie o wszelkich późniejszych zmianach w państwach trzecich w których działają.
4. Wszystkie istniejące i nowo utworzone CIF muszą umieszczać na swoich stronach internetowych informacje o państwach trzecich, w których świadczą usługi lub działają.