CySEC i ICF wypłacą odszkodowania klientom ACFX
Ponad dwa lata temu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) wycofała licencję Cypryjskiej Firmy Inwestycyjnej (CIF) Atlas Capital Financial Services, znanej bardziej jako ACFX.
W czwartek 21 marca 2019 roku CySEC podało do wiadomości, że rozpoczyna procedurę rekompensowania byłym klientom ACFX strat powstałych po tym, jak firma została zmuszona do wycofania się z działalności na rynku walutowym.
Liczne problemy klientów ACFX
Licencja ACFX wygasła w 2017 roku, kiedy wielu klientów zaczęło skarżyć się na problemy związane z wypłatami zgromadzonych funduszy. W tym czasie CySEC udało się potwierdzić, że spółka nie posiada wystarczającej ilości środków na pokrycie zaistniałych zobowiązań.
Ponadto cypryjski regulator odkrył, że ACFX nie zapewnia koniecznych procedur w celu ochrony aktywów klientów, zaś praktyki kierownictwa, jakość obsługi klienta oraz sposób monitorowania i zarządzania ryzykiem pozostawiały wówczas, zdaniem CySEC, wiele do życzenia.
W związku z tymi trudnościami większość pracowników firmy podjęła decyzję o odejściu lub została zmuszona do zwolnienia się z pracy. Na „tonącym okręcie” został jedynie dyrektor generalny ACFX, Petar Gazivoda, który podjął próbę ratowania spółki, aczkolwiek nieskuteczną.
Co dalej z procedurą wypłaty rekompensat?
Na szczęście ACFX był członkiem Funduszu Kompensacyjnego dla Inwestorów (ICF), którego celem jest ochrona interesów klientów i zapewnianie im odszkodowania w przypadku, gdy podmiot należący do Funduszu nie może pokryć powstałych zobowiązań finansowych.
Zgodnie z zapowiedzią, teraz to w gestii CySEC i członków ICF pozostaje czuwanie nad przebiegiem, jak i sama realizacja procedury wypłaty odszkodowań klientom ACFX, oczywiście spełniającym odpowiednie kryteria. Dlatego w najbliższym czasie przedstawiciele ICF określą sposoby i ostateczne terminy składania wniosków o rekompensaty.
Kwota odszkodowania należnego każdemu klientowi jest obliczana zgodnie z warunkami umownymi regulującymi jego relacje z niestabilnym brokerem, ale na ogół maksimum odszkodowania nie powinno przekraczać kwoty 20 tys. EUR, co związane jest z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez CySEC w ramach Funduszu Kompensacyjnego (ICF).