CySEC włącza 88 brytyjskich firm do systemu zezwoleń tymczasowych (TPR)
Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) ogłosiła stworzenie systemu tymczasowych zezwoleń (TPR), do którego włączono 88 brytyjskich firm inwestycyjnych.
Spółki znajdujące się w rejestrze będą mogły działać jako regulowane na Cyprze bez konieczności fizycznej obecności w kraju do końca tego roku. Według oficjalnej dyrektywy CySEC, o włączenie do TPR mogły ubiegać się jedynie firmy świadczące usługi dla klientów profesjonalnych lub swoich cypryjskich kontrahentów.
W związku z dużą ilością zgłoszeń początkowy termin przyjmowania wniosków został przedłużony z 31 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 roku. O przystąpienie do TPR ubiegało się 96 spółek. Zgodnie z najnowszym ogłoszeniem CySEC 7 wniosków zostało odrzuconych, zaś jedna firma zrezygnowała z rejestracji na Cyprze.
Finalnie do systemu tymczasowych zezwoleń weszło 88 brytyjskich spółek. Wśród nich znalazły się naprawdę duże nazwy z rynku usług finansowych, wśród nich: Goldman Sachs, Tickmill, IS Prime, Equiti Capital, LMAX, Finalto, Interactive Brokers, CMC Markets i AT Markets. Pełna lista spółek włączonych do TPR jest dostępna do pobrania na stronie CySEC.
Furtka do europejskiego rynku
Zgłoszenia do TPR zostały otwarte w grudniu zeszłego roku. Inicjatywa CySEC spotkała się od samego początku z dużym zainteresowaniem wśród brytyjskich spółek. System tymczasowych zezwoleń stanowił dla nich furtką do europejskiego rynku, od którego odcinał je Brexit.
Przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, brytyjskie spółki mogły działać na europejskim rynku na podstawie licencji wydawanej przez lokalny nadzór finansowy, czyli Financial Conduct Authority (FCA). Wraz z Brexitem utraciły jednak ten przywilej. Wiele z nich zdecydowało się otworzyć oddziały w państwach należących do wspólnoty i uzyskać lokalne licencje. Jednym z ulubionych kierunków migracji brytyjskich firm stał się Cypr.