CySEC zakazuje używania bonusów cypryjskim brokerom
W październiku tego roku ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) opublikował zaktualizowany dokument Q&A dotyczący usług CFD na rynku europejskim. Pojawiło się w nim kilka nowych wątków, dotyczących m.in. bonusów na rynku Forex.
CySEC odniósł się do dokumentu 30 listopada, publikując nowe wytyczne dla brokerów podlegających pod nadzór cypryjskiego regulatora.
Zakaz oferowania bonusów
CIF (cypryjskie firmy inwestycyjne) są zobligowani do unikania oferowania bonusów, które zachęcałyby do inwestowania w bardzo ryzykowne instrumenty, takie jak kontrakty CFD, FX czy Opcje binarne. Zarówno CySEC jak i ESMA twierdzą, że tego typu bonusy nie działają na korzyść inwestorów indywidualnych.
Tym samym od 30 listopada, brokerzy nie mogą rozpoczynać żadnych nowych kampanii bonusowych. Powinni również przerwać obecne kampanie lub odczekać do terminu ich wygaśnięcia. Brokerzy są ponadto zobowiązani do przesłania drogą mailową informacji o promocjach bonusowych prowadzonych w przeszłości. Mają na to czas do 14 grudnia.
Dźwignia 1:50
CySEC zwrócił również uwagę na dźwignię bazową oferowaną przez brokerów. W większości przypadków jest to maksymalna dźwignia dostępna u danego brokera. Regulator proponuje, by podstawową dźwignią przy zakładaniu konta była wartość 1:50.
Co ciekawe nie nakłada ograniczeń co do maksymalnej dźwigni. CySEC zaznacza jednak, że inwestorzy, którzy będą chcieli skorzystać z wyższego lewaru, będą zmuszeni przejść odpowiedni test potwierdzający ich zdolność do handlu przy zwiększonym ryzyku kapitałowym.
Wypłata w ten sam dzień
Regulator nakłada również na brokerów obowiązek wypłaty środków z konta klienta w tym samym dniu, w którym złożona została prośba o wypłatę. W przypadku zgłoszenia wypłaty w niestandardowych godzinach, powinna ona zostać zrealizowana na następny dzień roboczy.
Na wprowadzenie wszystkich zmian brokerzy mają czas do 30 stycznia 2017 roku.