Czy hurtowe CBDC zagrożą najważniejszej walucie świata?
Bank for International Settlements (BIS) w opublikowanej niedawno ankiecie mówił o 24 bankach centralnych z rozwiniętych i wschodzących gospodarek, które mają zamiar wprowadzić do obrotu waluty cyfrowe. Część z nich, obok rozwiązań detalicznych, rozważa także hurtowe CBDC, które mogą doprowadzić do fragmentacji globalnego systemu i zmniejszyć znaczenie dolara.
BIS: 24 banki centralne wprowadzą swoje CBDC do 2030 roku
W obliczu spadku popularności gotówki, najważniejsze instytucje finansowe poszczególnych państw nie chcą zostawiać płatności cyfrowych spółkom z sektora prywatnego, stąd rosnące zainteresowanie CBDC.
Obecnie, detaliczne CBDC obsługują kraje takie jak Nigeria czy Bahamy, jednak do tego grona bardzo szybko powinny dołączyć kolejne państwa. Chiny już prowadzą testy cyfrowego juana, które dotychczas objęły 260 milionów osób, a w przyszłym roku, ze swoimi walutami cyfrowymi mają wystartować Brazylia i Indie.
Bank for International Settlements zauważył, że liczba banków zaangażowanych w pracę nad CBDC wzrosła do 93%, a 60% z nich przyznaje, że pracę przyśpieszyły stablecoiny i rynek aktywów cyfrowych jako taki.
Hurtowe CBDC do płatności transgranicznych
Niektóre z banków planują także wprowadzenie niedostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba, hurtowych odpowiedników CBDC, które w teorii miałyby m.in. zminimalizować ryzyko kontrahenta. Należy do nich bank centralny Szwajcarii, który pilotażową emisję hurtowej CBDC zapowiedział w czerwcu.
Jak mówi ankieta, do głównych motywacji stojących za takim rozwiązaniem, należy ulepszenie płatności transgranicznych, które aktualnie są zbyt wolne i nie przystają do standardów globalizacji.
CBDC jako zagrożenie dla dolara amerykańskiego
Testy hurtowych CBDC na całym świecie potencjalnie mogą zagrażać pozycji Stanów Zjednoczonych w handlu międzynarodowym.
Jedną z osób dostrzegających takie ryzyko jest Ananya Kumar z Atlantic Council, która w rozmowie z Business Insiderem powiedziała:
Światowa rewolucja technologiczna, w której 114 państw bada swoje własne CBDC, niekiedy współpracując ze sobą nawzajem, może także doprowadzić do większej fragmentacji i potencjalnie wpłynąć na rolę dolara jako globalnej waluty rezerwowej
Badania przeprowadzone w Chinach, Kongkongu czy Tajlandii udowodniły możliwość błyskawicznego rozliczenia transakcji międzybankowych z pominięciem USD.
Jeśli więc USA, pozwolą wyprzedzić się w tym cyfrowym wyścigu, mogą obudzić się w zupełnie innym systemie finansowym, w którym nie odgrywają już roli tak istotnej, jak dzisiaj. Niektórym państwom byłoby to na rękę, co pokazało odcięcie Rosji od światowego systemu po inwazji na Ukrainie, które zrodziło potrzebę alternatywy, pozwalającej na kontynuację handlu z Moskwą.