Czym jest CFD (contract for difference)?
CFD to instrument finansowy między stroną kupującą (długą) i sprzedającą (krótką), w którym jedna ze stron jest zobowiązana do pokrycia różnicy pomiędzy ceną końcową, a początkową. Różnica ta stanowi zysk dla strony drugiej. Kontrakty tego typu nazywane są także kontraktami różnic kursowych czy kontraktami na różnice kursowe. Istotną cechą jest także, że kontrakt jest realizowany w określonym dniu i dotyczy ściśle określonego aktywa (na przykład walut, akcji, cen towarów czy surowców). Istotną cechą kontraktów CFD jest częste wykorzystywanie w ich konstrukcji dźwigni, lewaru.
Jednym z najpopularniejszych rynków wykorzystujących instrumenty CFD jest Forex.
Czym jest handel kontraktami CFD?
Handel kontraktami CFD to w praktyce możliwość sprzedania określonego aktywa, w danym terminie po wcześniej zdefiniowanej cenie. Handlując kontraktami CFD mamy możliwość zarobienia zarówno w momencie wzrostu ceny danego aktywa (gdy zajmujemy pozycję długą) bądź w przypadku spadku wartości aktywa (gdy zajęliśmy pozycję krótką).
Co to jest lewar oraz czy wato z niego korzystać?
Lewar czy też dźwignia to często występująca charakterystyka kontraktów. Ich konstrukcja umożliwia osiąganie zysków proporcjonalnie do dźwigni większych w przypadku gdy przyjęliśmy odpowiednią pozycję. Jednocześnie również potencjalne straty są wyższe. Przykładowo zawierając kontrakt o dźwigni 1:10 za 1000 złotych, nasza pozycja zachowuje się tak jak gdybyśmy zainwestowali 10000 złotych bez użycia dźwigni finansowej.
Dlaczego kontrakty typu CFD są tak popularne?
Swoją bardzo dużą popularność kontrakty CFD zawdzięczają przede wszystkim relatywnie prostej konstrukcji oraz bardzo dużej dostępności. Jednocześnie dla wielu inwestorów bardzo kuszące jest kupowanie danych aktywów korzystając z wysokiej dźwigni finansowej.
Zalety kontraktów CFD
Do jednych najważniejszych zalet kontraktów CFD należy możliwość handlowania z użyciem dźwigni finansowej. Istotne jest także także to, że konktraty tego typu, to jeden z najprostszych sposób na zarabianie w przypadku spadku cen danego aktywa.
Wady kontraktów CFD
Choć dźwignia, jest jedną z zalet – może być także poważną wadą kontraktów CDF. Nieodpowiednie i nieśmiadome posługiwanie się produktami finansowymi o wysokiej dźwigni wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla inwestora.
Co znaczy CFD?
Kontrakt CFD to skrót od angielskiego „Contract for difference” – oznaczający po prostu kontrakt na różnicę kursową.