menu

Strona Główna > Newsy > Dane z gospodarki nie wspierają decyzji Fed o obniżkach stóp w USA

Dane z gospodarki nie wspierają decyzji Fed o obniżkach stóp w USA


Od wielu miesięcy, Wall Street żyło oczekiwanym łagodzeniem polityki pieniężnej, co pozwoliło rynkowi kontynuować rozpoczętą w listopadzie 2023 roku hossę. Koszt długu wciąż utrzymuje się jednak tam, gdzie w lipcu 2023 roku zostawiła go Rezerwa Federalna, a świeże dane ekonomiczne podają w wątpliwość, czy na najbliższych posiedzeniach dojdzie do jakichkolwiek obniżek. 


Kluczowe informacje:

  • Ze względu na niekorzystne odczyty wskaźników ekonomicznych, odzwierciedlające stabilny wzrost gospodarczy i silny rynek pracy, szanse na obniżki stóp procentowych Fedu na najbliższych posiedzeniach są coraz mniejsze
  • Członkowie FOMC o najbardziej jastrzębim nastawieniu byliby gotowi odpowiedzieć na przyspieszającą inflację dodatkowymi podwyżkami

Silny rynek pracy i wzrost indeksu PMI – Fed nie ma powodów, by łagodzić politykę pieniężną

Od lipca ubiegłego roku, stopy procentowe Rezerwy Federalnej utrzymują się w zakresie 5.25% do 5.50%. Jeszcze na początku tego roku, traderzy przewidywali co najmniej sześć cięć, jednak z miesiąca na miesiąc, prognozy te ulegały konsekwentnym korektom. Obecnie, narzędzie FedWatch od CME Group wskazuje na możliwość jednej-dwóch obniżek na posiedzeniach w listopadzie i grudniu.

inflacja bazowa usa cpi core cpi

Wykresy inflacji CPI i inflacji bazowej w USA. Źródło: Tradingeconomics

Jak zauważył Quincy Krosby z firmy LPL Financial, bank centralny, kształtując politykę pieniężną, jest ściśle zależny od publikowanych danych ekonomicznych. Dlatego rynek finansowy, starając się przewidzieć jego następny ruch, jest dzisiaj bardzo wrażliwy na nowe publikacje. 

Niestety, ostatnie odczyty w połączeniu z komentarzami niektórych członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie napawają optymizmem.

Priorytetem banku centralnego jest rozwiązanie problemu zbyt wysokiej inflacji, poprzez sprowadzenie jej do optymalnego poziomu 2% (ostatni odczyt CPI to 3.4%). Tymczasem dane wskazują na obecność niekorzystnych czynników, takich jak stabilny wzrost gospodarczy, silny rynek pracy (liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 215 000) i wzrost aktywności w sektorach usługowym i produkcyjnym.

Członkowie FOMC nie są przekonani do łagodzenia polityki

Kolejne, ważne informacje oferuje opublikowany w ubiegłym tygodniu protokół FOMC Minutes, który pokazał niepewność członków co do wpływu obecnej polityki na spowolnienie inflacji. Jak mówił dokument, niektórzy z nich, w przypadku przyspieszenia spadku siły nabywczej, byliby nawet gotowi na dodatkowe podwyżki stóp procentowych. Gubernator Fed – Christopher Waller powiedział we wtorek, że dalsze zaostrzanie polityki prawdopodobnie nie będzie konieczne, jednak obecnie, obniżki także nie są odpowiednim krokiem:

… przy braku wyraźnego osłabienia rynku pracy, zanim będę mógł poprzeć łagodzenie polityki pieniężnej, muszę zobaczyć kilka miesięcy korzystnych danych dot. inflacji.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

haker oszust ai

CFTC ostrzega: AI stała się narzędziem w rękach cyberprzestępców

Od jakiegoś czasu wiadomo, że przestępcy wykorzystują AI do tworzenia fałszywych platform inwestycyjnych. Z najnowszego ...
jerome powell fed ai

Powell przyznaje, że polityka handlowa Trumpa może utrudnić Fedowi walkę z inflacją

Na ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC, Jerome Powell przyznał, że polityka handlowa Donalda Trumpa ...
mysliwiec ai

Plany dozbrojenia Europy przyciąga kapitał na giełdy – inwestorzy reagują na pogorszenie stosunków z USA

Przez ostatnie lata amerykańskie akcje dominowały globalny rynek, przyciągając kapitał z całego świata. Jednak w ...
invest cuffs 2025

W co inwestować w 2025? Finansowe inspiracje już w marcu podczas Invest Cuffs

Już 28 i 29 marca 2025 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest ...
Przewiń na górę