ESMA: rentowność rachunków detalicznych spadła po obniżeniu dźwigni
Naczelny europejski regulator, The European Securities and Markets Authority (ESMA), opublikował szczegółowe informacje na temat przedłużenia swojej decyzji o wprowadzeniu limitu dźwigni finansowej na kolejny okres trzech miesięcy. Nowe zasady regulujące handel lewarowany weszły w życie 1 sierpnia, a pod koniec września ogłoszono, że początkowy trzymiesięczny okres próbny zostanie przedłużony i będzie trwać do początku lutego 2019 roku.
W swoim ogłoszeniu regulator przyznał, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego prawa (sierpniu) w porównaniu do zeszłorocznego sierpnia, spadł procent detalicznych rachunków, które są rentowne. ESMA tłumaczy spadek rentowności klientów tym, że ceny kryptowalut gwałtownie rosły w sierpniu 2017 roku, a ogólne warunki rynkowe podczas tego okresu były bardziej zwyżkowe w porównaniu do obecnego roku, co doprowadziło do bardziej zyskownego okresu handlowego.
ESMA odnotowało również spadek liczby automatycznie zamykanych rachunków oraz liczby przypadków, w których rachunki klientów posiadały ujemny kapitał własny. Regulator zaznaczył również, że bardzo uważnie będzie obserwować europejskich brokerów, którzy próbują zachęcić klientów do przejścia na status klienta profesjonalnego. Taki status pozwala operować na większym poziomie dźwigni, ale wymaga rezygnacji z pewnych zabezpieczeń przyznawanych detalistom.
Ponadto regulator poinformował, że jest w pełni świadomy tego, że niektóre firmy spoza UE aktywnie zbliżają się do klientów z UE. Oraz tego, że niektórzy brokerzy licencjonowani na terenie Wspólnoty oferują klientom detalicznym możliwość przeniesienia swoich rachunków do swojej jednostki poza jurysdykcją europejską. Jest to dozwolone jedynie, jeśli to klient inicjuje taki wniosek. Brokerzy UE nie mogą aktywnie działać w tym interesie, chociaż wedle różnych źródeł, staje się to coraz bardziej popularną inicjatywą.