ESMA zdradziła datę wejścia w życie obniżonej dźwigni i innych przepisów
Stało się – European Securities and Markets Authority (ESMA) ogłosił datę wejścia w życie nowych przepisów wynikających z dyrektywy MiFID II. Dzieje się to wbrew protestów całej branży i zagrożeniu odpłynięcia inwestorów poza Europę, co przeciwnie do założenia zmniejszy bezpieczeństwo obywateli UE.
Według najnowszej noty prasowej wydanej dziś przez ESMA, zakaz handlu oraz marketingu opcji binarnych wchodzi w życie 2 lipca 2018 roku. Od tej daty każdy podmiot oferujący ten typ inwestycyjny na terenie Wspólnoty Europejskiej musi liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. Restrykcje dotyczące marketingu i sprzedaży instrumentów typu CFD, oraz zmiana maksymalnej wysokości dźwigni finansowej dostępnej na rynku inwestorom indywidualnym wejdzie w życie 1 sierpnia 2018 roku.
ESMA następująco motywuje wprowadzenie tak drastycznych zmian na rynku:
Analiza właściwych organów krajowych dotycząca transakcji CFD w różnych jurysdykcjach
unijnych pokazuje, że 74-89% rachunków detalicznych zwykle traci pieniądze na swoich
inwestycjach, a średnie straty na klienta wynoszą od 1 600 euro do 29 000 euro. W analizie
właściwych organów krajowych dotyczącej opcji binarnych wykazano również stałe straty na rachunkach klientów detalicznych. Środki te uzgodniła Rada Organów Nadzoru ESMA w dniu 23 marca 2018 r.
Czy to na pewno koniec dźwigni?
Wedle towarzyszącego rozporządzenia opatrzonego skrótem MiFIR, ESMA może wprowadzić nowe przepisy na trzymiesięczny okres próbny. Po tym czasie regulator może jeszcze zdecydować czy wprowadzić sprawdzane rozwiązania na stałe. Brokerzy rozesłali swoim klientom już noty informujące o zbliżającym się ograniczeniu dźwigni finansowej i pozostałych zmianach.
Nie wszyscy są jednak traktowaniu równo – nowe przepisy ESMA odnoszą się tylko do inwestora indywidualnego. Inwestor profesjonalny (w rozumieniu prawa europejskiego) będzie mógł korzystać z dźwigni finansowej na dotychczasowym poziomie. Aby zostać uznanym za klienta profesjonalnego wystarczy spełnić dwa z poniższej trójki wymogów i zwrócić się do swojego brokera o odpowiednie dostosowanie treści umowy:
- Przeprowadzenie na kwartał co najmniej 10 transakcji o wartości stanowiącej równowartość w PLN co najmniej 50 000 EUR w ostatnich 4 kwartałach u swojego brokera
- Wartość portfela inwestycyjnego musi przekraczać równowartość 500 000 EUR w PLN
- Staż pracy w sektorze finansowym na stanowisku wymagającym wiedzy dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych lub usług maklerskich