ETF-y na bitcoin i ethereum? Według Chrisa Sullivana, posiadanie krypto to lepsze rozwiązanie
Wprowadzenie funduszy ETF opartych na bitcoinie i ethereum było dla rynku kryptowalut momentem przełomowym, który otwierał drzwi do świata cyfrowych aktywów tradycyjnym inwestorom. W jednej z ostatnich rozmów opublikowanych przez TheStreet zwrócono jednak uwagę na kilka problemów związanych z tymi instrumentami.
Kluczowe informacje:
- Według Chrisa Sullivana – współzałożyciela Hyperion Decimus, bezpośrednie posiadanie kryptowalut wciąż jest opcją lepszą, niż inwestycja w kryptowalutowe ETF-y.
- Chociaż ETF-y zwiększają płynność rynku, mogą przyciągać przede wszystkim osoby zainteresowane spekulacyjnym aspektem inwestowania w kryptowaluty.
Inwestowanie w kryptowalutowe ETF-y jako opcja niekorzystna dla fanów krypto
ETF-y (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, które odzwierciedlają wartość określonego aktywa lub koszyka aktywów. W przypadku ETF-ów na bitcoina czy ethereum, fundusz kupuje i przechowuje te kryptowaluty (lub derywatywy, których instrumentami bazowymi są krypto), a inwestorzy mogą nabywać udziały w funduszu, zyskując ekspozycję na ich zmienność.
Ich wprowadzenie było widziane jako milowy krok w stronę adopcji krypto, ze względu na ułatwienie przeciętnym inwestorom zaangażowania w rynki BTC czy ETH, dzięki możliwości lokowania pieniędzy w bezpiecznych, regulowanych instrumentach.
W rozmowie przeprowadzonej w ramach TheStreet Roundtable, prowadzący – Rob Nelson i Chris Sullivan, współzałożyciel i zarządzający portfelem w Hyperion Decimus, zwrócili jednak uwagę na dwie największe wady inwestowania w krypto-ETF-y. Pierwsza z nich to brak posiadania rzeczywistych kryptowalut, co równa się braku kontroli nad swoją inwestycją.
Drugi problem to problem ideowy, o którym wspomniał Rob Nelson, mówiąc:
Bitcoin dotyczył wolności i wielu innych rzeczy. Większość nie kupuje go dlatego, że reprezentuje wolność. Większość kupuje go, ponieważ usłyszała, że jest dobrą inwestycją.
Pierwotnym celem kryptowalut było stworzenie alternatywnego, zdecentralizowanego systemu finansowego. Inwestowanie poprzez ETF-y może być z nim sprzeczne, ponieważ zakłada traktowanie bitcoina i ethereum jak instrumentów czysto spekulacyjnych.
Dlatego Sullivan podkreślił, że „jeśli chcesz prawdziwego doświadczenia, musisz zdobyć to, co jest prawdziwe” – odnosząc się do konieczności posiadania bitcoina czy złota jako sposobów na uniezależnienie się od systemu opartego na walutach fiat:
Jeśli chcę kupić złoto – czy kupuję GLD? Nie. Kupuję sztabkę złota.
Według niego, choć ETF-y z pewnością zwiększą płynność rynku i ułatwią ekspozycję na kryptowaluty szerszemu gronu inwestorów, bezpośrednie ich posiadanie wciąż powinno być preferowaną, lub nawet – jedyną słuszną opcją.