Fed i EBC zmierzają w różnych kierunkach. Euro osłabi się względem dolara?
W przyszłym tygodniu, w dniach 19-20 września, odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym bank zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Konsensus zakłada pauzę, jednak przy inflacji, która cały czas utrzymuje się wysoko ponad poziomem 2%, jest mało prawdopodobne, aby komitet dodatkowo zasygnalizował koniec cyklu zacieśniania. W połączeniu z prawdopodobnie ostatnią podwyżką w Europie, sytuacja stwarza okazję do tymczasowego osłabienia się euro względem dolara.
Prawdopodobnie ostatnia podwyżka w Strefie Euro
We wtorek Europejski Bank Centralny podniósł stopy o 25 punktów bazowych.
Chociaż przewodnicząca Christine Lagarde odmówiła udzielenia informacji na temat tego, czy dotarliśmy do końca cyklu, traderzy zinterpretowali oświadczenia banku jako gołębie i wyceniają niższe prawdopodobieństwo podwyżki na następnym posiedzeniu.
Jednym z głównych powodów takiej interpretacji był komentarz EBC, który mówił, że bank dopuszcza, iż stopy procentowe mogły osiągnąć poziom, który, jeśli zostanie utrzymany przez dłuższy okres, pozwoli na stopniowy powrót inflacji do zakładanego celu.
Rozbieżność w kierunkach Fedu i EBC
Kontekst dla Stanów Zjednoczonych wygląda nieco inaczej.
Bruce Kasman, główny ekonomista JPMorgan Chase, nie liczy na gołębie sygnały z Fedu i uważa, że „nie ma szans”, aby Powell dał rynkowi do zrozumienia, że nie zamierza dalej podnosić kosztów długu. Ekonomista przewiduje, że po aktualizacji FED Dot Plot, po posiedzeniu, narzędzie będzie sugerować możliwość jeszcze jednej podwyżki w tym roku.
Stąd wynika rozbieżność w stanowiskach Fedu i EBC, którą potwierdzają także wypowiedzi na temat wzrostu gospodarczego.
Christine Lagarde mówiła o bardzo powolnym wzroście w Strefie Euro, podczas gdy Jerome Powell w Jackson Hole narzekał na to, że amerykańska gospodarka nie „schładza się” tak szybko, jakby tego oczekiwano.
Tym samym, kiedy Europejski Bank Centralny być może podniósł stopy procentowe po raz ostatni i wzrost gospodarczy w Europie jest powolny, w Stanach Zjednoczonych popyt wciąż stymuluje gospodarkę. Należy ten popyt wyhamować, co sugeruje utrzymanie stóp procentowych na wysokim poziomie przez dłuższy czas i negatywne prognozy dla pary walutowej EUR/USD.
Część rynku obstawia możliwość cięć stóp procentowych w I połowie 2024 roku
Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą opinią.
Ostatnio rynek obligacji zanotował wzrost popytu na opcje, które zaczną przynosić zyski dopiero w przypadku cięć stóp procentowych w USA przed końcem pierwszej połowy 2024 roku.
Podobne stanowiska istnieją odkąd Fed zaczął cykl zacieśniania w marcu ubiegłego roku i rynek wielokrotnie próbował uprzedzić fakty, przewidując, że bank zostanie zmuszony do złagodzenia warunków ze względu na konsekwencje wyższych stóp procentowych. Dotychczas, pogląd ten raz po raz, okazywał się błędny, jednakże teoretycznie, prawdopodobieństwo jego prawdziwości jest tym większe, im dłużej koszt długu pozostaje na wysokim poziomie.