Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej
Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce zostały już spełnione pewne warunki, które pozwalają na zmianę podejścia do obligacji. Ostatni raport NFP wskazał jednak niespodziewanie słaby przyrost miejsc pracy w ubiegłym miesiącu (tylko 235 tys.). Tymczasem na ostatnim posiedzeniu decydenci odnotowali „postęp” w kierunku realizacji swoich celów.
Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) aktualizuje swój obraz makroekonomiczny w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Decyzje przyjęte przez Komitet na tych posiedzeniach, jak również szacunki dotyczące wzrostu PKB, kształtowania się inflacji oraz stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, są publikowane w tym dokumencie w formie załącznika (wykresu kropkowego).
Potencjalne obszary działań FED
Po każdym posiedzeniu prognoza gospodarcza i załącznik określają kierunek, w którym podążą rynki. Oczekuje się, że jakakolwiek zmiana w wykresie prawdopodobnie poprawi nastroje inwestorów i nawet jeśli nie dojdzie do zmian w krótszym horyzoncie czasowym, nawet gdy wykres wskaże podwyżki stóp w 2023 lub 2022 roku, reakcja rynku może być natychmiastowa.
Fed z pewnością odniesie się do limitu zadłużenia:
- Jeśli Kongres USA nie podejmie wkrótce żadnych działań, Stany Zjednoczone doświadczą poważnych napięć i zawirowań na rynkach finansowych.
- Obecny limit zadłużenia wynosi 28,4 bln USD w formie pożyczek zaciągniętych przez rząd federalny.
- 1 października krajowi skończą się fundusze operacyjne.
- Fed powinien mieć plan na wypadek takiej sytuacji i oczekuje się, że Powell poruszy tę kwestię na najbliższej konferencji prasowej.
Inne kwestie również mogą być przedmiotem debaty decydentów Fed:
- Kwestia rosnącej inflacji w świetle niezbyt znacznego wzrostu gospodarczego.
- Zastosowanie pospiesznego taperingu, który ponownie zdestabilizuje amerykańską gospodarkę.
- Zmiany, jakich prezydent Biden może dokonać w kierownictwie Fed.
- Precyzyjne ogłaszanie planowanych zmian w sposób wiarygodny dla rynków i inwestorów.
Decyzje mogą wpłynąć na branżę kryptowalutową
Decyzje Rezerwy Federalnej mają kluczowe znaczenie dla globalnej gospodarki, w tym dla aktywów kryptowalutowych. Większość transakcji gospodarczych zależy od dolara amerykańskiego, który działa pod kontrolą Rezerwy Federalnej. W sektorze wymiany cyfrowej, chociaż można handlować innymi walutami, dolar ma ważny udział w rozliczanych transakcjach. Dlatego też, w przypadku utraty zainteresowania dolarem lub niekontrolowanego umocnienia ucierpią również kryptowaluty.