Strona Główna > Newsy > Francuski regulator upomina Atletico Madryt

Francuski regulator upomina Atletico Madryt


W czasie gdy naczelny regulator European Securities and Markets Authority (ESMA) wdraża najnowszą dyrektywę MiFID II, niektóre państwa Wspólnoty obawiają się, że nowe zasady nie będą wprowadzane równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Szczególna obawa zachodzi wobec egzekwowania ograniczeń dotyczących oferowania CFD i opcji binarnych inwestorom detalicznym.

Pozytywne zmiany

Właśnie na to zwrócił uwagę 17 maja 2018 roku Robert Ophèle, przewodniczący francuskiego Urzędu ds. Rynków Finansowych (AMF). W przemówieniu towarzyszącym publikacji rocznego raportu AMF za poprzedni rok podkreślił znaczenie walki z oferowaniem tak zwanych toksycznych produktów. Mowa oczywiście o opcjach binarnych i kontraktach CFD o wysokim poziomie dźwigni finansowej. Francuski regulator zaznaczył również, że zdążył już dostrzec pozytywne zmiany wywołane przez wejście w życie ustawy Sapin 2. Zabrania ona m.in. reklamy cyfrowej i sponsorowania działań związanych z takimi produktami i to właśnie przykuło uwagę pana Ophèle:

Zauważam jednak, że takie podejście jest dalekie od homogeniczności w Europie, jak można było zaobserwować podczas meczu Marsylia z Madrytem. Nasi hiszpańscy przyjaciele tolerują sponsorowanie swoich zespołów przez pośredników finansowych, którzy specjalizują się w toksycznych produktach. Czyli coś, co byliśmy w stanie wykorzenić we Francji dzięki ustawie Sapin 2.

Oprócz tego pochwalił działania ESMA mające na celu nałożenie ograniczeń na oferowanie ryzykownych produktów finansowych. Zaznaczył, że chociaż ESMA może nałożyć jedynie ograniczenia czasowe, to krajowe organy regulacyjne mogą nałożyć je na czas nielimitowany.

Co ma Francja do Hiszpanii?

Przewodniczący francuskiej instytucji miał na myśli oczywiście klub Atletico Madryt (Plus500 był sponsorem Atletico Madrid w latach 2015-2022), to na jego koszulkach widnieje logo brokera Plus500. Wprowadzenie ustawy Sapin 2 we Francji sprawiło, że wiele francuskich klubów piłkarskich rozwiązuje umowy partnerskie z brokerami, a szczególnie z tymi, którzy oferują opcje binarne. Już na początku 2017 roku niektóre kluby, takie jak PSG, Olympique Lyon czy OGC Nice zakończyły tego typu współpracę. Ale ta praktyka nie jest jeszcze powszechna w innych europejskich krajach i to właśnie chciał naświetlić pan Ophele.

W międzyczasie pojawiła się nowa fala skarg do AMF na temat kryptowalut. Centrum kontaktowe z regulatorem otrzymało 700 zapytań o takie produkty w pierwszych czterech miesiącach roku. Przypomniał również, że ograniczenia wprowadzone przez ESMA będą miały zastosowanie również do kontraktów CFD na kryptowaluty.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Alphabet (Google) wypłaci pierwszą dywidendę w historii – akcje wystrzeliły

Alphabet Inc., macierzysta firma Google, ogłasza pierwszą w historii dywidendę oraz autoryzuje skup akcji o ...

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
Przewiń na górę
Exit mobile version