FSMA: wzrost liczby nieuczciwych platform o 53%
W 2021 roku Financial Services and Markets Authority (FSMA), regulująca belgijski rynek finansowy, otrzymała 1918 pytań i skarg konsumentów na temat oszustw i niezgodnych z prawem ofert produktów i usług finansowych. Jest to wzrost o 23% w stosunku do roku 2020.
W szczególności FSMA odnotowała znaczny wzrost zgłoszeń dotyczących nieuczciwych internetowych platform handlowych (o 53%). Wzrost ten można częściowo wyjaśnić kampaniami informacyjnymi zainicjowanymi przez FSMA w 2020 i 2021 roku. Nieco ponad połowa zgłoszeń otrzymanych w drugiej połowie 2021 roku (56%, czyli 466 z 831) to skargi składane przez ofiary oszustów.
Spośród 1918 zgłoszeń otrzymanych w 2021 roku około 40% dotyczyło nieuczciwych internetowych platform handlowych, które oferują handel opcjami binarnymi, kontraktami CFD, produktami rynku forex i kryptowalutami. Te rodzaje oszustw nadal się nasilają. W ubiegłym roku FSMA otrzymała o 53% więcej zgłoszeń dotyczących tego zjawiska niż w roku 2020.
Straty mogły wynieść co najmniej 50 mln EUR
W 2021 roku takie platformy zdywersyfikowały i unowocześniły stosowane techniki. Rozpowszechniają coraz więcej filmów promocyjnych w mediach społecznościowych, takich jak Twitter i YouTube. Wykorzystują również aplikacje mobilne, które oferują wirtualne waluty lub programy szkoleniowe. Po kliknięciu na wiadomość opublikowaną w mediach społecznościowych lub po pobraniu jednej z tych aplikacji i wprowadzeniu swoich danych kontaktowych do formularza, ofiary otrzymują z reguły telefon od oszustów, którzy przedstawiają bardzo konkretną ofertę inwestycyjną.
Na podstawie powiadomień otrzymanych w okresie od maja 2019 do grudnia 2021 wydaje się, że ofiary takich nieuczciwych platform straciły już co najmniej 50,5 mln EUR (z czego 25,5 mln EUR w 2021 roku). Liczba ta jest czysto orientacyjna, ponieważ nie wszystkie ofiary kontaktują się z FSMA lub nie zawsze informują o kwocie, którą straciły.