„Główny trader” EmpiresX przyznał się do organizacji piramidy finansowej
Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że jeden z organizatorów kryptowalutowej piramidy finansowej EmpiresX przyznał się do winy. W ramach nieuczciwego procederu wyłudzono od inwestorów około 100 mln USD.
Joshua David Nicholas był „głównym traderem” kryptowalutowego programu inwestycyjnego. Powiedział w sądzie, że on i inni organizatorzy nieuczciwie promowali projekt inwestycyjny, aby zwabić ofiary. Przyznał się do zarzutu zmowy w celu popełnienia oszustwa dotyczącego papierów wartościowych i obecnie grozi mu maksymalna kara więzienia do pięciu lat. Data procesu nie została jednak jeszcze wyznaczona.
Piramida zainwestowała tylko 1 mln USD
Firma EmpiresX twierdziła, że używa własnego bota handlowego, który wykorzystywał sztuczną i ludzką inteligencję do maksymalizacji rentowności dla inwestorów. Było to twierdzenie niezgodne z prawdą. Ponadto, aby zwabić inwestorów, oszuści oferowali „gwarantowaną” stopę zwrotu z inwestycji, promując swe usługi w mediach społecznościowych.
W rzeczywistości EmpiresX działała jako piramida finansowa i wypłacała zyski starym inwestorom z wpływów zebranych od nowych inwestorów. Sprawcy pokazywali nawet zrzuty ekranu potwierdzające zyski osiągane na znanej elektronicznej platformie handlowej. Później jednak wyszło na jaw, że zrzuty ekranu zostały sfabrykowane.
Spółka stworzyła nawet fałszywą stronę internetową, aby pokazać inwestorom, że inwestuje zgromadzone środki. W rzeczywistości tylko 1 mln USD z zebranych środków został przekazany na konto inwestycyjne w kontrakty terminowe. Dodatkowo organizatorzy nie zarejestrowali się jako podmiot oferujący i sprzedający papiery wartościowe w USA, pomimo kierowania oferty do Amerykanów.
CFTC również pozywa oszustów
Commodity Futures Trading Commission złożyła osobny pozew cywilny przeciwko EmpiresX i głównym organizatorom procederu: Nicholasowi i dwóm obywatelom Brazylii, Emersonowi Piresowi i Flavio Goncalvesowi.
Pozew CFTC szacuje szkody na co najmniej 41,6 mln USD, z czego ponad 14,3 mln USD miało pochodzić z wpłat od obywateli Stanów Zjednoczonych. Według pozwu trójka oszustów miała zdefraudować co najmniej 5 mln USD wpłaconych przez inwestorów.