IDM wskazuje KNF pierwsze nadużycie w związku z MiFID II
Izba Domów Maklerskich (IDM) wystosowała list otwarty do Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w celu uwypuklenia problemu spadku konkurencyjności polskich i europejskich brokerów w obliczu unijnej dyrektywy MiFID II. Nowe prawo przyciągnęło do UE domy maklerskie z poza Wspólnoty – podmioty te nie stosują się do regulacji unijnych, w tym interwencji European Securities and Markets Authority (ESMA), i ich działania mają znamiona niezgodnych z krajowym prawem.
Wiele branżowych organizacji starało się wskazać ESMA, że jego działania mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Podmioty nie będące pod europejska jurysdykcją za pomocą wzmożonych internetowych kampanii reklamowych już starają się przyciągać lokalnych klientów. Wielu niedoświadczonych traderów może w wyniku tego stracić pieniądze, a rodzimi regulatorzy nie bedą w stanie zbyt dużo na to poradzić.
Pierwsze duże naruszenie
IDM wskazało już pierwszy duży podmiot który rozpoczął tego typu działania – Dukascopy Bank, szwajcarska firma oferująca inwestorom indywidualnym handel CFD, zachęca europejskich i polskich klientów do skorzystania z ich usług. Informuje ich, że jako podmiot którego nie obejmują europejskie ramy regulacyjne, nadal będzie oferować swoim klientom lewar na poziomie 200:1 oraz inwestycje w opcje binarne.
Taka informacja narusza polską ustawę o obrocie instrumentami finansowymi z 29 lipca 2005 roku, gdyż polskie prawo dopuszcza maksymalną dźwignię na poziomie 100:1, ale i tak nie dla wszystkich. Działania szwajcarskiego banku naruszają również ustalenia ESMA.
IDM wyraziła nadzieję, że polskie organy nadzoru zapewnią odpowiednie warunku polskim firmom i za pomocą odpowiednich narzędzi wyeliminuje tego typu nadużycia na rodzimym rynku. Przygotowanie krajowego rynku na zmiany wynikające z interwencji produktowej ESMA jest wymagane w celu zapewniania bezpieczeństwa klientów detalicznych.