Inflacja zwalnia, a oczekiwania wobec rynku akcji są najlepsze od trzech lat
Świeże odczyty inflacji CPI przerosły oczekiwania analityków, ale raczej nie będą mieć wpływu na decyzję Fed, który na najbliższym posiedzeniu prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe bez zmian. Jednocześnie, ostatnie badanie sentymentu wśród konsumentów pokazuje, że coraz więcej Amerykanów spodziewa się wzrostu cen akcji w najbliższych 12-miesiącach.
Kluczowe informacje:
- Ostatni odczyt inflacji CPI wyniósł 3.3% w skali roku i okazał się lepszy od konsensusu analityków
- Największy udział we wzrostach indeksów S&P500 i Nasdaq wciąż mają spółki technologiczne o największej kapitalizacji.
- Coraz więcej Amerykanów spodziewa się wzrostów cen akcji, co rodzi obawy o przegrzanie rynku i ew. korektę
Majowe wyniki CPI lepsze od oczekiwanych
Publikacja majowego odczytu inflacji CPI pokazała nieznaczne spowolnienie wzrostu cen – wskaźnik wzrósł 3.3% w skali roku, co oznacza 0.1% spadku względem wartości z kwietnia. Te, lepsze od oczekiwanych, wyniki, pojawiły się m.in. ze względu na spadek cen benzyny. Z kolei inflacja bazowa, która cen benzyny i żywności nie uwzględnia, w maju wyniosła 3.4%.
source: tradingeconomics.com
Świeże odczyty zaskoczyły rynek pozytywnie, jednak prawdopodobnie nie wpłyną na decyzję Fedu na najbliższym posiedzeniu, ponieważ inflacja w USA od długiego czasu utrzymuje się powyżej celu banku na poziomie 2%, a dotychczasowe dane z gospodarki wspierają scenariusz “Higher for Longer”. Rynek zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w 2024 roku przewiduje od jednej do dwóch obniżek stóp procentowych o 25 pb (na początku roku oczekiwano aż sześć cięć).
Coraz więcej Amerykanów spodziewa się wzrostu cen akcji w najbliższych 12 miesiącach
Publikacja danych ma miejsce na chwilę po ukazaniu się wyników najnowszego badania Fed z Nowego Jorku, dot. oczekiwań konsumentów. Zgodnie z nim, postrzegane prawdopodobieństwo wzrostu cen akcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosło w maju do 40.5% (kwietniowy wynik to 38.7%), co jest odczytem najlepszym od trzech lat (ankieta pokazała także, że gospodarstwa domowe oceniają swoją sytuację finansową lepiej, niż wcześniej i spodziewają się nieco niższej inflacji).
Na Wall Street istnieje niepisana zasada: jeśli ulica podchodzi do akcji coraz bardziej optymistycznie – pora, by realizować zyski i szykować się na korektę. Dlatego informacje z NY Fed podsuwają pytanie o to, czy rynek nie jest przypadkiem nadmiernie rozgrzany.
Firmy o małej kapitalizacji osiągają gorsze wyniki. Najlepiej radzą sobie duże spółki technologiczne
Od początku roku, wartość indeksów S&P500 wzrosła kolejno ponad 12% i 14%. Zmianom nie uległy także powody tych wzrostów – były one napędzane przez największe spółki technologiczne.
Firma Bespoke Investment Group podzieliła tegoroczne wyniki indeksu S&P500 na 10 grup, z których każda zawierała 50 spółek. Grupy określono właśnie ze względu na market cap. Jak się okazało, jedyną grupą, która w roku 2024 pobiła indeks, było 10 spółek o największej kapitalizacji, a Bespoke zauważyła prawidłowość, zgodnie z którą wielkość spółki pozytywnie korelowała z osiąganymi przez nią zwrotami.
Powodem jest fakt, iż środowisko wysokich stóp procentowych, przy braku nadziei na ich znaczącą obniżkę w najbliższej przyszłości jest niekorzystne dla wysoce zależnych od długu spółek small cap. Jednocześnie, firmy o największej kapitalizacji radzą sobie w nim nie najgorzej. Badania Deutsche Banku z I.kw. 2024 roku wykazały 39-procentowy wzrost zysków YoY spółek z grupy “Mega-Cap Growth and Tech”, do których należy “Siódemka Wspaniałych”, z Nvidią i Microsoftem na czele, odpowiadająca w 2023 roku za większość zwrotów S&P500. Dla porównania, w tym samym czasie, zyski S&P500 wzrosły zaledwie o 5.9%.