KNF i CBA z nowym porozumieniem o współpracy
Komisja Nadzoru Finansowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne zawarÅ‚y nowe porozumienie okreÅ›lajÄ…ce zasady wzajemnego przekazywania dokumentów i informacji.Â
Nowe porozumienie zastąpi poprzedni dokument obowiązujący od 2008 roku. Według oświadczenia KNF-u ma ono kłaść nacisk na wzajemną wymianę informacji oraz koordynacje działań pomiędzy oboma podmiotami. Kontakt ten miałby pozostawać także w formie roboczej na poziomie departamentów Komisji i mniejszych jednostek organizacyjnych CBA.
Porozumienie okreÅ›la sposoby i formy obustronnego przekazywania informacji, zasady ich wykorzystywania oraz przypadki, w których pozyskane informacje mogÄ… być udostÄ™pniane innym podmiotom. – informuje notatka prasowa na stronie KNF.
Bardziej rozbudowana współpraca
W porozumieniu podpisanym przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Andrzeja Stróżnego i PrzewodniczÄ…cego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka JastrzÄ™bskiego pojawiajÄ… siÄ™ także informacje dotyczÄ…ce szerzej zakrojonej współpracy obu podmiotów. Ma ona polegać na koordynowaniu dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez obie instytucje, wspólnym wsparciu technicznym oraz analitycznym czy doskonaleniu metodologii dziaÅ‚aÅ„. W prasówce KNF-u czytamy także o organizacji wspólnych szkoleÅ„ i konferencji, wymianie wykÅ‚adowców i materiałów do ćwiczeÅ„ oraz o spotkaniach w ramach doskonalenia zawodowego pracowników obu podmiotów.
Ponadto obie instytucje umówiły się, że będą udzielać sobie wzajemnego dostępu do obiektów i pomieszczeń szkoleniowych.
Notatka prasowa dotyczÄ…ca porozumienia na stronie KNF
KNF ostrzega przed oszutami
Wśród ostatnich nowości na stronie Komisji Nadzoru Finansowego pojawiło się również ostrzeżenie przed fałszywymi pracownikami rzędu. 6 sierpnia KNF poinformował, że otrzymuje zgłoszenia o osobach, które dzwonią do ludzi podszywając się pod urzędników komisji. Oszuści próbują przekonać swoje ofiary do dania im dostępu do ich komputerów poprzez pulpit zdalny. Aby ich do tego nakłonić kłamią, że są przedstawicielami KNF i muszą bezpośrednio nadzorować dokonywane przez nich transakcje kryptowalutowe. Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że jej przedstawiciele nigdy nie kontaktują się bezpośrednio z indywidualnymi inwestorami oraz, że kryptowaluty nie są przedmiotem jej nadzoru.