Kryzys sektora bankowego w USA
Mimo zapewnień regulatorów i bankierów, kryzys w sektorze bankowym w USA nie ustępuje. Po przejęciu przez rząd i późniejszej sprzedaży banku First Republic na rzecz JPMorgan akcje banków wyraźnie traciły na Wall Street. Była to druga największa upadłość banku w historii USA i trzecia upadłość średniej wielkości pożyczkodawcy w ciągu dwóch miesięcy.
Jednym z banków, którego akcje mocno spadają, jest Western Alliance z siedzibą w Phoenix. W ciągu zaledwie tygodnia akcje banku straciły ponad 70% wartości (81% spadku w skali roku). Drugi poważny przypadek to PacWest z siedzibą w Beverly Hills. Akcje tego banku spadły w ciągu tygodnia o 73%, a w ciągu roku o ponad 87%.
Po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank przeprowadzono badanie, które wykazało, że upadkiem zagrożonych jest kolejne 186 banków, nawet jeśli tylko połowa właścicieli nieubezpieczonych depozytów zdecyduje się wycofać swoje fundusze. Ubezpieczenie FDIC nie obejmuje depozytów przekraczających limit 250 000 USD.
Z czego wynikają problemy regionalnych banków?
Banki regionalne wpadają w kłopoty, ponieważ agresywne podnoszenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w celu stłumienia inflacji spowodowało spadek wartości aktywów bankowych, takich jak obligacje rządowe i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką.
Większość obligacji ma stałe oprocentowanie, które staje się atrakcyjne, gdy stopy procentowe spadają, co powoduje wzrost popytu i cen obligacji. Z drugiej strony, jeśli stopy procentowe wzrosną, inwestorzy nie będą już preferować niższego stałego oprocentowania osiąganego z obligacji, co spowoduje spadek jej ceny.
Wiele banków zwiększyło swoje udziały w obligacjach podczas pandemii, kiedy to dysponowały sporymi depozytami, a popyt na kredyty był słaby. Według Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis w większości przypadków niezrealizowane straty pozostaną na papierze. Część banków może jednak ponieść rzeczywiste straty, jeśli będą musiały sprzedać papiery wartościowe ze względu na płynność lub z innych powodów.
W artykule opublikowanym niedawno w Social Science Research Network ekonomiści wskazali, że ostatnie spadki wartości aktywów bankowych bardzo znacząco zwiększyły podatność amerykańskiego systemu bankowego na odpływ nieubezpieczonych depozytów.
Skrajnie niekorzystny scenariusz mógłby się zrealizować, gdyby rząd nie podjął żadnych działań. – Nasze obliczenia sugerują jednak, że bez rekapitalizacji lub interwencji rządowej te banki są z pewnością narażone na potencjalne ryzyko runu, bez innej interwencji rządu lub rekapitalizacji – napisali ekonomiści.