Lee Elbaz obciążona karą w wysokości 28 mln USD
Decyzją sądu, oszustka binarna Lee Elbaz będzie musiała wypłacić swoim ofiarom 28 mln USD odszkodowania. Pod koniec ubiegłego roku skazano ją na 22 lata więzienia.
Sędzia Theodore D. Chuang z Sądu Okręgowego Maryland zadecydował, że była dyrektorka izraelskiej firmy Yukom Communications, odda swoim ofiarom 28 mln dolarów. Lee Elbaz, znana również jako Lena Green, była centralną osobą w oszustwie inwestycyjnych, które doprowadziło do strat szacowanych na 106 mln USD. Karę, którą poniesie można uznać więc za zachowawczą, jednak należy doliczyć do niej 22 lata więzienia.
Ogromne oszustwo binarne
Yukom Communications było zaangażowane w sprzedaż trefnych opcji binarnych, pod dwoma markami – BinaryBook i BigOption. Pracownicy firmy, których szkoliła Elbaz, działali według schematu oszustwa w kotłowni. Stosując agresywne techniki sprzedażowe dzwonili do osób na całym świecie i nakłaniali je do zainwestowania pieniędzy w skomplikowane produkty finansowe, o których nie miały one pojęcia. Pomijali przy tym istotną informację, że strata klienta przekłada się na ich zyski.
Lee Elbaz miała być niezwykle skuteczną telemarketerką. Sama określała się mianem maszynki do zarabiania pieniędzy. Wyszkoleni przez nią oszuści nie mieli żadnych skrupułów i chętnie wykorzystywali osoby starsze oraz łatwe do zmanipulowania. Przez ich działania wielu ludzi z rożnych państw świata straciło całe majątki życia. Dyrektorka Yukomu nadzorowała pracę kotłowni zlokalizowanej w izraelskiej Cezarei. Brała jednak udział także w innych nieuczciwych przedsięwzięciach takich jak szkolenie agentów retencyjnych z firm Linkopia i Numaris. Pracownicy na tych stanowiskach byli wykwalifikowanymi wyłudzaczami i manipulatorami, którzy wkraczali do akcji po zwerbowaniu klienta przez niższe piony.
Zatrzymania i wyroki
Lee Elbaz została zatrzymana w 2017 roku podczas podróży do Stanów Zjednoczonych. Akt oskarżenia usłyszała w marcu 2018 roku przebywając w amerykańskim areszcie. Razem z nią sądzono także 15 pracowników firmy. W grudniu 2019 roku sąd skazał ją na 22 lata więzienia. Po odsiadce kobieta będzie podlegać jeszcze pod 3-letni nadzór kuratora.
Na początku śledztwa twierdzono, że Elbaz brała udział w wyłudzeniu około 140 mln USD. Kwota wynikała z danych na platformie służącej do rozliczeń z klientami kupującymi opcje sprzedawane przez jej kotłownie. Niemniej śledczy nie mogli ustalić z całą pewnością czy część z nich nie jest fikcją i przystąpili do samodzielnych obliczeń, które skończyły się ustaleniem, że Yukom odpowiadał, z całą pewnością, za wyłudzenie 106 mln USD.