menu

Strona Główna > Newsy > FED jeszcze nie skończył i rynek to rozumie. MakroPrzegląd #3/4 Luty

FED jeszcze nie skończył i rynek to rozumie. MakroPrzegląd #3/4 Luty


Do momentu publikacji ostatniego CPI, część rynku miała jeszcze złudzenia co do pauzy w Rezerwie Federalnej. Dzisiaj, rynek ten zaczyna zdawać sobie sprawę, że stopy procentowe w USA nie tylko mogą być wyższe, niż wcześniej przewidywano, ale i utrzymają się na wysokim poziomie dłużej. Ostrzejsze warunki finansowe to więcej bólu dla aktywów ryzykownych, jednakże, po środowych danych, Bitcoin nie do końca chciał przyjąć to do wiadomości, strasząc wzrostami tych, którzy w całym tym zamieszaniu starali się zajmować pozycje zgodnie z kontekstem i dając nadzieję HODL-erom, którzy czekają na koniec krypto-zimy. Ci, przynajmniej w teorii, mają na co czekać, ponieważ wielkimi krokami zbliża się halving. Tylko czy naprawdę jest to informacja, która uratuje rynek instrumentów cyfrowych?

Rynki akcji i obligacji żyły w dwóch różnych światach

Przed publikacją CPI, akcje i obligacje skarbowe były rozbieżne w opiniach na temat gospodarki i przyszłej polityki Rezerwy Federalnej. Inwestorzy z rynku długu zwracali uwagi na jastrzębi przekaz FED-u i reagowali adekwatnie, przy czym na akcjach spółek widzieliśmy optymizm, który niekoniecznie był czymkolwiek uzasadniony.

sp500 obligacje amerykanski

Wykres indeksu S&P500 (świecowy) i amerykańskich 2 i 10-letnich obligacji skarbowych (spadek na rynkach obligacji oznaczał wzrost ich rentowności)

W ten sposób, te dwie klasy aktywów żyły w dwóch różnych rzeczywistościach.

Na przełomie 2022 i 2023 roku, stare powiedzenie „Don’t fight the FED”, przestało być brane wystarczająco poważnie. Inwestorzy, uważający, że są mądrzejsi niż Powell, przewidywali, że bank centralny przerwie cykl podwyżek w marcu, zatrzymując się na poziomie 5%, by w grudniu obciąć stopę procentową o 0.25%.

Wszystko było w oczywisty sposób sprzeczne z sygnałami, które wysyłał opinii publicznej sam bank centralny, a najlepszym tego przykładem była ostatnia konferencja prasowa, którą odebrano jako zwiastun łagodzenia warunków finansowych.

Fanaberie inwestorów, którzy usilnie doszukiwali się w słowach Powella zapowiedzi pauzy, do pewnego stopnia popierała część mediów finansowych. Niektórzy z zagranicznych dziennikarzy, ze względu na pozytywną reakcję rynku na konferencję, popłynęli z prądem, zapowiadając Pivot.

Tyle, że stanowisko FED-u na ostatnim wystąpieniu jej szefa, wcale nie był gołębie, a by to potwierdzić, potrzebowano danych o inflacji, które pojawiły się w środę.

Nowe dane grzebią nadzieje na Pivot

Przed publikacją CPI do podtrzymania hipotezy zakładającej przerwanie cyklu, konieczne były dane mówiące, że FED dostaje to, czego oczekiwał, a inflacja konsekwentnie zmierza do poziomu 2%. Jednakże w styczniu, CPI wzrósł o 6.4% w skali roku, co przerosło konsensus na poziomie 6.2%, przy czym sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 3%.

cpi usa inflacja wykresWedług banku inwestycyjnego Wells Fargo, inflacja wciąż ma zwalniać, ale proces ten będzie dużo bardziej kłopotliwy, niż niektórzy myśleli. Przy okazji, bank zwraca uwagę na dodatkowe problemy, jak często wspominane przez Powella warunki na rynku pracy, które mogą wywrzeć dodatkową presję inflacyjną i opóźnić jej powrót do 2%. Ostatni raport dotyczący zatrudnienia pokazał spadek stopy bezrobocia i kontekst, w którym na jedną osobę bezrobotną w Ameryce przypadają niemal dwa wolne miejsca pracy.

Wyrażając to wszystko w skrócie – nowe informacje udowodniły, że sytuacja w USA nie układa się po myśli inwestorów z rynku akcji, od początku roku nastawionych optymistycznie.

„Jeśli nie zacieśnimy warunków, nie uda się opanować inflacji…”

Po publikacji CPI usłyszeliśmy kilka wypowiedzi, na które warto zwrócić uwagę.

Jedna z nich wyszła z ust prezydent Cleveland FED – Loretty Mester, która podkreśliła ryzyko przyspieszenia inflacji, dodając, że stabilizacja cen będzie trudna i bolesna dla gospodarki, a to, jak daleko ponad poziom 5% wyjdzie bank, będzie zależało od kolejnych danych.

W podobnym tonie wypowiadała się Lorie Logan – szef FED-u z Dallas.

“Największe ryzyko, jakie dostrzegam to to, że jeśli nie zacieśnimy warunków wystarczająco, gospodarka pozostanie przegrzana i nie uda nam się opanować inflacji. […] Musimy być przygotowani na podwyższanie stóp przez czas dłuższy, niż wcześniej oczekiwano, jeśli tylko taka droga będzie konieczna w ramach odpowiedzi na zmiany sytuacji ekonomicznej i równoważenia niepożądanego luzowania warunków”.

Logan dodała też, że inflacja bazowa dla sektora usług wyłączająca usługi mieszkaniowe, od dwóch lat znajduje się w problematycznym zakresie 4-5%, co może przeszkodzić bankowi w normalizacji cen.

„Jeżeli banki centralne nie są wystarczająco proaktywne w walce z inflacją, to droga do przywrócenia stabilności cen jest dłuższa, rynek pracy jest słabszy, a blizny na gospodarce są widoczne długo po tym, jak inflacja zostanie zredukowana do pożądanego poziomu”.

W rozumieniu szefa FED-u z Filadelfii – Patricka Harkera, bank nie skończył zacieśniania, ale jest “blisko”. Teoretycznie, to argument dla optymistów, jednak Harker dodał, że w pewnym momencie, stopa procentowa osiągnie odpowiedni poziom i będzie na nim utrzymana, podczas gdy FED poczeka na efekty polityki pieniężnej.

Mniejsze marże spółek z S&P500 i nadchodzący protokół FED Minutes

Obok CPI, problem stanowią dane o spółkach z indeksu S&P 500. Mimo wzrostu sprzedaży w czwartym kwartale, marże przedsiębiorstw zmniejszyły się, co może zmotywować je do utrzymania wysokich cen lub cięć kosztów w postaci zwolnień (które ograniczą aktywność w gospodarce). 

indeks sp500

W tym tygodniu poznamy także protokół FED Minutes z ostatniego posiedzenia, który rozjaśni sytuację odnośnie do tego, czego potrzeba do faktycznej pauzy. Nie oczekuje się, że dokument powie nam coś nowego – ma raczej umocnić hipotezę, że droga do osiągnięcia inflacyjnego celu jest jeszcze daleka i że bank oczekuje potwierdzenia skuteczności swoich działań, w postaci danych o inflacji konsekwentnie zwalniającej od kilku miesięcy oraz osłabienia presji wynikającej z podwyżek płac.

Jeśli zawartość Minutes pokryje się z tym opisem, oznacza to dodatkowe ryzyko dla inwestorów, którzy próbują rozgrywać „longi” na instrumentach Risk-On.

FED Funds wlicza w cenę kolejną podwyżkę stóp procentowych

Dziś, wszystko mówi nam, że rynek zaczyna akceptować fakt, iż FED jeszcze nie skończył.

Narzędzie CME FedWatch, oceniające prawdopodobieństwo podwyżek/cięć stóp procentowych na podstawie kontraktów terminowych Fed Funds, pokazuje, że rynek wycenia kolejną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb w czerwcu.

cme fedwatch wykres

Źródło: CME Group – FEDWatch

To w większym stopniu pokrywa się z wcześniejszymi przewidywanymi Wells Fargo, według których, FED miałby podnieść stopę procentową do poziomu 5.25% i utrzymać ją tam do końca roku.

Bitcoin: rynek krypto wariuje po publikacji danych o inflacji – czy to fałszywe wybicie?

Im ostrzejsze warunki finansowe, tym więcej problemów dla akcji i, przynajmniej teoretycznie, dla rynku kryptowalut, który w ubiegłym roku udowodnił zależność od stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Teoretycznie, ponieważ, chociaż po publikacji świeżych danych, kierunek dla rynku krypto powinien być tylko jeden, Bitcoin, zamiast ruszyć na południe, zwariował.

wykres bitcoin tradingview

Po początkowych spadkach, zgodnych z wydźwiękiem publikowanych informacji, cena BTC gwałtownie odbiła, strasząc posiadaczy „shortów” długą świecą wzrostową na wykresie dziennym.

Czy halving może uratować Bitcoina?

Mamy więc Bitcoin, którego zachowanie chwilowo nie pokrywa się z sytuacją wokół FED-u, jednak zanim stwierdzimy, że jest to okazja na shortowanie euforii w krótkim terminie, warto zwrócić uwagę na jeden z argumentów za wzrostem kryptowaluty – halving.

Markus Thielen z MatrixPort przypomina o halvingu Bitcoina w marcu 2024 roku, który mógłby być czynnikiem napędzającym nową hossę. Thielen posunął się na tyle daleko, by stwierdzić, że istnieje “wysokie prawdopodobieństwo” podwojenia ceny tokena do końca 2023 roku.
Nie jest to argument nowy i ostatnimi czasy gdzieniegdzie pojawiał się on w wypowiedziach tych, którzy próbowali wróżyć odbicie rynku. Teoretycznie jest on także logiczny, ponieważ w przeszłości, nadchodzący halving BTC był odbierany jako silny sygnał wzrostowy, dlatego coraz częściej powinniśmy widzieć newsy takie, jak te poniżej:

google bitcoin halving news

Źródło: Google

Trzeba jednak pamiętać, że od halvingu, ważniejszy jest kontekst, w którym licząca na halving “ulica” zaczyna otwierać pozycje długie. Teraz, kontekst ten zakłada przynajmniej chwilowy powrót jastrzębia z FED-u, który w roku 2022 rozszarpał rynek kryptowalut. Trudno powiedzieć czy w takich warunkach wielki kapitał, który miałby napędzić trend wzrostowy, w ogóle będzie zainteresowany kupnem Bitcoina, czy raczej wykorzysta zachęconą halvingiem Main Street do budowy pozycji krótkich.

Tak czy inaczej, otwieranie “longów” na BTC z uwagi na halving wydaje się dużo bardziej ryzykowne niż rozgrywanie “shortów” w ramach handlu krótkoterminowego.

EUR/USD – szansa na głębszą korektę z uwagi na kontekst w USA

Ciekawa jest także sytuacja na parze walutowej EUR/USD. Poziom cenowy oznaczony w jednym z poprzednich MakroPrzeglądów jako potencjalny punkt otwarcia pozycji krótkiej został już przetestowany i zareagował (czerwony okrąg na poniższym wykresie), a ze względu na sytuację wokół FED-u, nieśmiało moglibyśmy liczyć na kontynuację tej korekty.

eurusd wykres tradingview euro dolar
Trzeba jednak uważać na kilka rzeczy – wzrost gospodarczy w Strefie Euro w tym roku może być szybszy, niż początkowo zakładano, m.in. ze względu na to, że niższe ceny energii mogły przełożyć się na lepszy sentyment w przedsiębiorstwach i lepszą kondycję europejskich gospodarek. Tutaj trzeba też dodać, że Wells Fargo przewiduje recesję w Strefie w tym roku, jednak ma być to recesja krótka i stosunkowo płytka (PKB w strefie euro w roku 2023 ma według nich Wzrosnąć około 0.1%).

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Wtorek – 21.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
09:30 EUR S&P Global Services PMI  50.7 51

S&P Global Manufacturing PMI   47.3 47.8
10:00

S&P Global Manufacturing PMI  48.8 49.3

S&P Global Services PMI  50.8 51.1
10:30 GBP S&P Global/CIPS UK Services PMI  48.7 49.3
S&P Global/CIPS Manufacturing PMI   47 47.5
11:00 EUR ZEW Economic Sentiment Index  16.9 20
15:45 USD S&P Global Manufacturing PMI  46.9 49

S&P Global Services PMI  46.8 48.9
16:00

Existing Home Sales MoM  -1.5% -0.2%

Existing Home Sales  4.02M 4.05M

Środa – 22.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
08:00 EUR CPI  120.6

10:00 Ifo Business Climate  90.2 90.9
11:00 EUR CPI  119

20:00 USD FOMC Minutes

Czwartek –23.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
11:00 EUR CPI (Jan) 120.52 120
14:30 USD Initial Jobless Claims  194K 197K

Jobless Claims 4-week Average  189.5K 192.25K

Continuing Jobless Claims  1696K 1691K

Piątek – 24.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
01:01 GBP Gfk Consumer Confidence  -45 -42
08:00 EUR GfK Consumer Confidence  -33.9 -31
10:00 Bank Austria Manufacturing PMI  48.4

14:30 USD Personal Income MoM  0.2% 0.6%

Personal Spending MoM  -0.2% 0.9%
16:00

New Home Sales MoM  2.3% 0.4%

New Home Sales  0.616M 0.616M

Michigan Consumer Sentiment  64.9 66.4
Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
exante baner

Najnowsze artykuły:

trader trading ai

Dwie strategie początkujących traderów, które zawsze kończą się katastrofą

Uśrednianie i martyngał to strategie zarządzania ryzykiem, które przyciągają uwagę początkujących traderów, ze względu na ...
trading forex ai

Największe ryzyko tradingu, na które większość początkujących nie zwraca uwagi

Znalezienie strategii tradingowej, która zarabia, wcale nie jest tak skomplikowane, jakby się wydawało. To, co ...
trading trader forex ai

Czy trading faktycznie jest… dla pieniędzy?

W kursach tradingowych, spekulację przedstawia się jako sposób na łatwy zarobek w internecie. Szansę na ...
ai trading gielda

Sztuczna inteligencja (AI) w tradingu: szansa czy wielki scam?

Przy wzroście popularności modeli LLM, takich jak ChatGPT czy Claude, rozgłos zdobywali też oszuści, obiecujący ...
Przewiń na górę