“Martwy kot” na giełdzie: jak nie nabrać się na tzw. Dead Cat Bounce?
“Dead Cat Bounce” to jedna z najczęstszych pułapek rynkowych, w które wpadają początkujący traderzy. Czym jest i jak jej unikać?
Kluczowe informacje:
- Dead Cat Bounce to krótkotrwały, nagły wzrost podczas bessy, który wynika z chwilowej aktywności popytu – wynikającej np. z realizacji zysków przez traderów grających na spadki. Inverse Dead Cat Bounce jest jego odwrotnością w trendzie wzrostowym.
- W tę pułapkę najczęściej wpadają traderzy szukający odwrócenia trendu.
- Ustawienie może być używane jako sygnał kontynuacji trendu w strategiach opartych na analizie technicznej.
Czym jest “Dead Cat Bounce”, czyli najprostsza “pułapka” na rynku?
“Dead Cat Bounce” lub w polskiej wersji – “odbicie zdechłego kota” to krótkotrwałe odbicie cen instrumentu, który znajduje się w trendzie spadkowym. Jak możemy zaobserwować na dowolnym wykresie, długie tendencje spadkowe często są przerywane niewielkimi, gwałtownymi wzrostami. Najprawdopodobniej wynikają one z faktu, iż traderzy przetrzymujący w portfelach pozycje krótkie, zdecydowali się na odkupienie instrumentu i tym samym – realizację zysków, co tymczasowo stymuluje popyt.
Takie punkty na wykresie mogą także pełnić funkcje redystrybucji Wyckoffa, czyli struktur, w których więksi traderzy lub inwestorzy budują kolejne pozycje podczas przerwy w trendzie spadkowym, kosztem tych, którzy liczą na odwrócenie tendencji i wzrosty. W czasie bessy, bardzo wielu traderów próbuje „trafić w dołek”, nabierając się na fałszywe odbicia. Wykreowany w ten sposób popyt jest wykorzystywany przez sprzedających, którzy zyskują płynność potrzebną do budowy „shortów”. Kiedy pozycje zostają zbudowane, trend jest kontynuowany.
Klasyczny przykład takiego setupu miał miejsce podczas pandemii w 2020 roku. Po kilkunastoprocentowym spadku między 20 a 28 lutego, indeks S&P500 szybko odrobił część strat, co dało rynkowi nadzieję na odwrócenie trendu. Wszystko okazało się chwilowym odbiciem, po którym indeks stracił około 25% swojej wartości.
Jak nie wpaść w pułapkę?
Daytrading i analiza wielointerwałowa
Sposoby rozpoznawania fałszywych odbić będą różnić się w zależności od horyzontu inwestycyjnego. Jeśli jesteśmy day traderami, rozgrywającymi ruchy trwające kilka minut lub godzin, podstawowym narzędziem jest analiza wielointerwałowa. Korzystając z niej rozgrywamy instrument na niższych ramach czasowych, zgodnie z trendem z wyższej ramy czasowej.
Tak, jak w widocznym powyżej przypadku – szybkie załamanie ceny na interwale 15M teoretycznie mogłoby zachęcić tradera do sprzedaży, jednak z perspektywy ramy 4H jest częścią większej struktury trendu wzrostowego, która odradza otwieranie “shortów”.
Swing-trading i inwestowanie: analiza fundamentalna
W swing-tradingu i inwestowaniu, unikanie fałszywych ruchów jest nieco prostsze, ponieważ ruchy te zwykle są sprzeczne z kontekstem fundamentalnym. Warto więc podchodzić sceptycznie do tych wahań, które nie znajdują potwierdzenia w danych makroekonomicznych czy wynikach finansowych spółek. Na wykresie wyżej, cena Bitcoina, od jakiegoś czasu poruszająca się w trendzie spadkowym, zaczęła odbijać, co część rynku odebrało jako dobrą okazję do kupna. Jednak w tamtym momencie, Bitcoin znajdował się w mało korzystnym kontekście gospodarczym, ze względu na podwyżki stóp procentowych. Przy wzroście kosztu pieniądza, uczestnicy rynku nie mieli środków na inwestycje w ryzykowne instrumenty, dlatego koniec bessy był dużo mniej prawdopodobny, niż jej kontynuacja.
Dead Cat Bounce jako część strategii tradingowej
Wiemy już jak możemy próbować chronić się przed kupowaniem instrumentów podczas fałszywych odbić. Jednak są one zjawiskiem, które można także wykorzystać w strategiach. Dead Cat Bounce jest bowiem dość popularnym sygnałem kontynuacji trendu spadkowego (a jego odwrotność, czyli “Inverted Dead Cat Bounce” – trendu wzrostowego).
Na powyższym obrazku widać przykład rozegrania takiego setupu. Punkt A jest początkiem odbicia. Kiedy cena powraca w jego okolice w punkcie B, ustawiamy zlecenie Sell Stop poniżej tego poziomu oraz zlecenie Stop Loss powyżej całego setupu Dead Cat Bounce.