MF odkłada decyzję o obniżeniu dźwigni na 2018 rok
Wszyscy traderzy handlujący na rynku Forex w dalszym ciągu czekają na decyzję ministerstwa finansów w sprawie obniżenia maksymalnej dźwigni. Ostatnio odbyły się konsultacje społeczne w sprawie nowego projektu ustawy, jednak po ich zakończeniu MF w dalszym ciągu nie opublikowało żadnych decyzji w tej sprawie. Jak donosi jednak portal LeapRate, ministerstwo zamierza poczekać z podjęciem decyzji do czasu, gdy swoje rekomendacje wyda ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych). LeapRate powołuje się na źródła powiązane z Ministerstwem Finansów.
ESMA zamierza opublikować swoje rekomendacje, dotyczące m.in. wysokości maksymalnej dźwigni, na początku 2018 roku. W swoich komunikat europejski urząd wyrażał również nadzieję na implementację wytycznych we wszystkich krajach europejskich. Podobną decyzję do MF podjął regulator z Wielkiej Brytanii (FCA), również oczekując z wprowadzeniem zmian na rekomendacje ESMA.
Według doniesień MF obawia się zbyt dużych ograniczeń wobec traderów indywidualnych, co może poskutkować przeniesieniem się większości z nich do brokerów działających w odległych jurysdykcjach, bez nadzoru KNF. Tacy brokerzy z reguły posiadają dużo swobodniejsze warunki handlu i dodatkowo nie muszą przestrzegać regulacji lokalnych regulatorów. MF powołuje się na przypadek Belgii, gdzie handel lewarowany został zakazany całkowicie dla klientów indywidualnych, co skłoniło Belgów do korzystania z brokerów bez licencji.
Argumentacja MF w dużej części pokrywa się z argumentacją środowisk traderskich uczestniczących w konsultacjach w sprawie nowej ustawy. Wygląda zatem na to, że urzędnicy rzeczywiście wzięli pod uwagę głos drugiej strony, przynajmniej do czasu publikacji wytycznych przez ESMA.