Nowości w elektronicznych podatkach
Ministerstwo Finansów planuje nowe zmiany w obecnych przepisach podatkowych. Pragnąc trochę odświeżyć obecny system rozliczeń podatkowych, resort wprowadza do systemu coraz więcej nowinek technologicznych. Wśród planów Ministerstwa Finansów znajdują się zarówno e-paragony jak i e-faktury.
Obecnie funkcjonuje już nakaz zbierania i przechowywania raportów danych do urzędów skarbowych dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu.
Zgodnie ze słowami Piotra Ciskiego – dyrektora zarządzającego polskim oddziałem Sage:
Najważniejszym wyzwaniem w przyszłym roku roku to zgodność prowadzenia biznesu z prawem. VAT staje się takim podatkiem podwyższonego ryzyka. Z jednej strony bardzo obszerne i szczegółowe raportowanie a z drugiej strony podniesienie kar.
Nowelizacja ustawy o VAT ma sprowadzać się m.in. do obowiązku złożenia deklaracji VAT w elektronicznej formie. Nakaz ten będzie miał moc prawną już od stycznia 2017 r., a uchylenie się od niego może grozić sankcją administracyjną. Ewentualne niedopełnienie formy elektronicznej będzie grozić karą jak każde inne wykroczenie skarbowe.
Ministerstwo Finansów szacuje, że wprowadzane zmiany mogą zwiększyć ilość wpływów do budżetu państwa nawet o 3,4 mld złotych. To co wydaje się być bardzo widocznym w panujących trendach nowelizacyjnych, to zaostrzenie kar w stosunku do popełnianych wykroczeń skarbowych. Warto o tym pamiętać.
Do grupy przedsiębiorców mających obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej należą:
- przedsiębiorcy posiadający już w chwili obecnej obowiązek składania deklaracji podatkowych w oparciu o komunikację elektroniczną
- przedsiębiorcy zarejestrowani jako VAT UE
- przedsiębiorcy pełniący funkcję dostawców, objętymi mechanizmem odwróconego obciążenia. Co istotne, w katalogu przedsiębiorców 2017 zostały wniesione zmiany – poszerzenie puli o wybrane firmy z branży budowlanej