Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA
Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje się w szerszy trend napędzany przez politykę celną administracji Donalda Trumpa.
Nvidia wyda 500 miliardów na infrastrukturę AI
W ciągu najbliższych czterech lat, Nvidia planuje wydać do 500 miliardów dolarów na zbudowanie na terenie Stanów Zjednoczonych infrastruktury kluczowej dla rozwoju sztucznej inteligencji. W ramach planu w Teksasie mają powstać dwie nowe fabryki superkomputerów AI we współpracy z tajwańskimi kontrahentami – Foxconnem (w Houston) i Wistronem (w Dallas). Obiekty mają być zdolne do rozpoczęcia masowej produkcji za 12-15 miesięcy. Potwierdzono również, że najnowsze układy Nvidii – Blackwell, już są wytwarzane w zakładach należących do TSMC w Arizonie.
Projekt wpisuje się w szerszy trend będący odpowiedzią na zaostrzenie polityki handlowej Donalda Trumpa, która w założeniu ma doprowadzić do uniezależnienia się od importerów poprzez przeniesienie produkcji do Stanów Zjednoczonych (w niedzielę, prezydent zapowiedział już wprowadzenie nowych ceł na import półprzewodników).
W zapowiedzi możemy przeczytać, że firma oczekuje, że dziesiątki “gigafabryk AI”, które najprawdopodobniej powstaną w USA w nadchodzących latach, “stworzą setki tysięcy miejsc pracy” i wzmocnią odporność firmy na ewentualne problemy z łańcuchami dostaw. Tym samym Nvidia dołącza do innych gigantów Big Tech, którzy ostatnio zapowiedzieli inwestycje w produkcję na terenie USA. Apple planuje wydać na ten cel 500 miliardów dolarów w ciągu czterech lat, a TSMC – 100 miliardów. Częściowe zaangażowanie środków w lokalną produkcję zadeklarowały także Microsoft oraz Meta.
Rynek jednak nie zareagował na ten news ze szczególnym entuzjazmem. Jednym z głównych powodów może być to, że w ostatnich miesiącach “moda na AI” na giełdach mocno osłabła, a inwestorzy zdali sobie sprawę, że wdrożenie tej technologii może być procesem dłuższym, niż początkowo zakładano. Dodatkowo status amerykańskich firm technologicznych jako liderów rynku jest kwestionowany od czasu wypuszczenia chińskiego modelu Deepseek, który pokazał, że efekty porównywalne z topowymi modelami można osiągnąć taniej, korzystając z mniej zaawansowanej infrastruktury.