menu

Strona Główna > Newsy > Operacja w Bułgarii, na Cyprze i Ukrainie. Europol rozbija siatkę oszustów

Operacja w Bułgarii, na Cyprze i Ukrainie. Europol rozbija siatkę oszustów


Władze Niemiec, Holandii, Bułgarii, Cypru i Ukrainy przeprowadziły skoordynowaną akcję wymierzoną w fałszywą platformę inwestycyjną, która wyłudziła co najmniej 15 mln EUR. Operacja odbyła się przy wsparciu Europolu i Eurojustu. 

Podczas akcji, o której poinformowano w poniedziałek, przeszukano osiem lokalizacji, przesłuchano 17 osób i zatrzymano głównego podejrzanego. Założona przez niego fałszywa platforma inwestycyjna defraudowała pieniądze klientów z Niemiec, imitując handel na rynkach Forex i opcji binarnych. Pomimo że wiadomo o stratach przekraczających 15 mln EUR, śledczy szacują, że ostateczny wymiar szkód poniesionych przez inwestorów może zamknąć się w kwocie rzędu 0,5 mld EUR.

Do prowadzenia oszustwa wykorzystywano ponad 250 nazw domen i serwerów oraz reklamy w mediach społecznościowych, które prowadziły do fałszywej platformy inwestycyjnej. Za kontakt z ofiarami odpowiadali, mówiący po niemiecku, pracownicy kotłowni (nieuczciwych call center) zlokalizowanych w Bułgarii oraz na Cyprze i na Ukrainie.

Schemat działania nieuczciwego brokera

Gdy inwestor rejestrował się na stronie, dzwoniły do niego osoby podające się za doradców finansowych i zachęcały go do wpłacania jak największej sumy pieniędzy. Klient obserwował jak jego kapitał rośnie, jednak były to tylko dane podstawiane przez operatorów platformy. Kłopoty zaczynały się w momencie gdy ofiara chciała wypłacić swoje fikcyjne zyski. Wtedy dochodziło do rzekomych opóźnień w przelewach i zbywania wymówkami, a kontakt z firmą stawał się coraz bardziej utrudniony aż w końcu się urywał.

Do przeprowadzania oszustwa pracownicy call center mieli skrypty zawierające predefiniowane rozmowy i kluczowe komunikaty, służące przekonaniu klientów do zdeponowania większej ilości środków. Późniejsze dochodzenie sugeruje jednak, że większość pracowników nie była świadoma, że ​​firma, w której pracowali, była zaangażowana w oszustwo. Początkowe zyski widoczne w interfejsie użytkownika zachęcały klientów do zainwestowania dużych sum pieniędzy, jednak nie otrzymywali oni wypłaty wygranych ani zwrotu sald, gdy o to poprosili – skomentował Europol.

Eurojust utworzył centrum koordynacyjne i pomagał w wymianie informacji pomiędzy służbami państw uczestniczących w dochodzeniu. Europol udzielił wsparcia w postaci funkcjonariuszy, którzy wzięli udział w operacji w terenie. W akcji brały udział organy ścigania i prokuratury z Niemiec, Holandii, Ukrainy, Bułgarii oraz Cypru. Nie wiadomo aby wśród ofiar przekrętu znajdowały się osoby z Polski.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

chip ai

Trump zniesie ograniczenia dot. eksportu chipów. Celem jest amerykańska dominacja w dziedzinie AI

Administracja Donalda Trumpa zapowiedziała wycofanie się regulacji ograniczających eksport najnowocześniejszych chipów do treningu AI, zaproponowanych ...
prezes uokik ostrzega przed im mastery academy

UOKiK ostrzega przed iGenius i Gamechangers Polska i stawia zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty spółce iGenius LLC z siedzibą w ...
bitcoin ai

„Bitcoin mógłby osiągnąć cenę miliona dolarów” – twierdzi Bitcoin Policy Institute

Zdaniem eksperta z Bitcoin Policy Institute, rozbudowa strategicznej rezerwy bitcoina zgodnie z propozycją senator Cynthii ...
ai

Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA

Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje ...
Przewiń na górę