menu

Strona Główna > Newsy > Papperstone kwestionuje interwencję ASIC

Papperstone kwestionuje interwencję ASIC


Australijski broker Pepperstone skierował list do rządowej komisji, w którym pyta czy interwencja produktowa na rynku CFD, rzeczywiście leży w interesie kraju.

ASIC planuje zaostrzenie przepisów dotyczących handlu CFD oraz całkowity zakaz opcji binarnych. Interwencja na australijskim rynku ma dorównywać europejskim regulacjom ESMA, a nawet być surowsza jeśli chodzi o maksymalną dopuszczalną dźwignię dla niektórych produktów. Wszystko wskazuje na to, że zmiany nadejdą w tym roku. Nie dziwi niezadowolenie ze strony brokerów, którzy już ponoszą straty. Wielu z nich zdecydowało się przenieść rachunki zagranicznych klientów do jurysdykcji offshore.

Broker Pepperstone postanowił wyrazić wątpliwości i wysłał list do Komisji Specjalnej ds. Technologii Finansowych i Technologii Regulacyjnych australijskiego rządu. Dyrektor Generalny domu maklerskiego Tamas Szabo wyraził obawy, że ASIC nie działa w najlepszym interesie kraju, który przez interwencję straci „elastyczne otoczenie regulacyjne oparte na zasadach stabilności i wspierania innowacji”.

Poza zarzutami skierowanymi do ASIC, Szabo przedstawia także konkretne propozycje dotyczące prawidłowej interwencji. Głównymi postulatami jest to żeby nie ograniczać innowacyjności, produktów i nie destabilizować rynku tylko zająć się jego skuteczniejszym nadzorem. W liście można przeczytać także:

Żadna firma świadcząca usługi finansowe, szczególnie firma FinTech, nie może działać w otoczeniu regulacyjnym, które może ulec istotnej zmianie w nieoczekiwany sposób. Jest to szczególnie szkodliwe, gdy interwencja regulacyjna wpływa na podstawowe cechy produktów, które mogą być oferowane inwestorom.


Trudno wyobrazić sobie, że list do komisji zatrzyma interwencję w Australii, jednak jest to pierwszy publiczny protest, do którego mogą dołączyć kolejne. Zaostrzenie przepisów nie jest korzystne dla żadnego brokera działającego w australijskiej jurysdykcji. Propozycja zmniejszenia dźwigni do poziomu 1:20 (dla Forex, dla indeksów 1:15) budzi także sprzeciw inwestorów. Widać też pierwsze negatywne skutki dla rynku. W zeszłym roku po raz pierwszy w historii spadła liczba firm z australijską licencją.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę