Plus500 nie dla Belgów – raport tamtejszego regulatora
Belgium’s Financial Services and Markets Authority (FSMA) opublikował swój doroczny raport za 2017 rok.
Walka z oszustwami po belgijsku
Organ przede wszystkim zaznacza, że ściśle współpracuje z innymi instytucjami publicznymi, a w tym z organami sądowymi, w zakresie ścigania międzynarodowych oszustw związanych z instrumentami finansowymi. W sytuacji, gdy FSMA stwierdzi istnienie potencjalnie niebezpiecznego podmiotu może natychmiast rozpocząć dochodzenie. W samym 2017 roku regulator rozpoczął 241 takich dochodzeń, chociaż w 2016 roku było ich aż 273.
W sytuacji, gdy organ nie jest w stanie samemu szybko przerwać nielegalnej działalności, to informuje organy sądowe i wydaje ostrzeżenia wobec danego podmiotu. W 2017 r. FSMA opublikowało 116 takich ostrzeżeń dotyczących 99 firm. Bardzo często okazuje się, że podmioty wobec których wydawane są ostrzeżenia, są w jakiś sposób powiązane z firmami, które już wcześniej znalazły się na liście.
Coraz więcej oszustw
W 2017 roku belgijski organ otrzymał 1710 powiadomień od konsumentów o różnych sprawach finansowych i jest to o 13% więcej niż rok wcześniej. Prawie połowa zapytań dotyczyła oszustw i niezgodnych z prawem ofert produktów i usług finansowych. W minionym roku było 792 takich wiadomości, czyli o 45% więcej niż w poprzednim roku. Nowe tematy w 2017 r. to oszustwa kredytowe, te oparte o kryptowaluty i co ciekawe – oszustwa z inwestowaniem w diamenty. Dokładna liczba wiadomości prezentuje się następująco:
- Schematy piramidowe – 169
- Opcje binarne – 164
- Kotłownie – 118
- Phishing – 71
- Diamenty – 53
- Kredyt -38
- Wirtualna waluta – 33
Twarde warunki
W 2017 roku belgijski organ regulacyjny doszedł do porozumienia z trzema dostawcami CFD, którzy oferowali produkty finansowe bez zgody FSMA i zostali oni ukarani grzywną. Jednym z takich brokerów jest bardzo popularny Plus500. Zgodnie z oświadczeniem FSMA, broker (Plus500CY Ltd i Plus500UK Ltd) nie dostarczył prospektu emisyjnego dla kontraktów CFD. Prospekt emisyjny jest niezbędny do opisania cech instrumentu inwestycyjnego oferowanego Belgom oraz określenia ryzyka związanego z tym instrumentem. Takie prospekty muszą być zatwierdzone przez FSMA zanim dany instrument zostanie zaoferowany mieszkańcom Belgii.
Oprócz grzywny w wysokości 5 500 000 EUR i opublikowania komunikatu na stronie internetowej FSMA, Plus500 musiał skontaktować się z belgijskimi klientami i zaoferować im możliwość wypowiedzenia umów bez żadnych opłat. Ponadto broker wyraził zgodę na zamknięcie strony internetowej www.plus500.be i wskazanie na swoich innych stronach internetowych, że oferowane instrumenty handlowe nie są dostępne dla mieszkańców Belgii.